Tabiat Parkı turizme açılıyor

Ayvalık’ın sulak alanları ve Tabiat Parkı’na özel koruma projesi

Sürdürülebilir bir çevre için koruma kullanma dengesi gözeterek proje hazırlayan Kaymakam Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Tabiat Parkı’na  giriş çıkışların kontrol altına alınıp, alanın turizmine sunulacağını söyledi.Ayrıca, sulak alanlar da ıslah edilerek,bölgenin kuşlara yeniden cazibe merkezi haline getirilmesi sağlanacak.

HÜRSES’i ziyaret eden Kaymakam Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık’la ilgili yeni çalışmalarını anlattı. Görgülüaslan, koruma odaklı projeleri için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na hibe başvurusunda bulunduklarını  ifade etti.

 GİRİŞ ÇIKIŞLAR KONTROLLÜ OLACAK

Son yıllarda Ayvalık Tabiat Parkı’nda meydana gelen yangınların, giriş çıkışların disiplin altına alınmasıyla önleneceğini söyleyen Kaymakam Gökhan Görgülüaslan,”Kentimizin doğal dokusunun bozulmasına izin veremeyiz.Bazı kötü niyetli kimseler sayesinde Ayvalık’ın güzellikleri yok ediliyor. Biz de bunun önüne geçmek için özel bir proje hazırladık”dedi.

 TURİZME ALTERNATİF KATKI

Tabiat Parkı’nın kontrollü biçimde ziyarete açılmasının Ayvalık turizmine alternatif katkı sağlayacağını ifade eden Görgülüaslan, “Park’ta 800 metre ahşap yürüyüş yolu,kuş gözlem kulübeleri ve seyir terasları ile giriş takları oluşturulacak”diye konuştu.

KUŞLARA CAZİBE MERKEZİ

Ayrıca, Sarımsaklı’da bulunan ve zaman içinde inşaat atıkları ve dolgu malzemeyle işlevini yitiren sulak alanların da sınırlarının belirlenip ıslah edileceğini bildiren Kaymakam Görgülüaslan, bölgenin kuşlar için yeniden cazibe merkezi haline getirileceğini söyledi.

TAMAMEN YOK OLMADAN…

Doğal alanlara yönelik koruma projelerinin gerekliliğine dikkat çeken Ayvalık Tabiat Derneği yöneticisi Şükrü Kaygısız,”Özellikle sulak alanlar tamamen kaybolmadan derhal önlem alınmalı. İlkbahar ve sonbaharda Avrupa’ya giden kuşların önemli  göç yolları ile dinlenme rotası olan bu alanlarımız, kaçak dolgu yapılarak yok edildi.Bölge acilen çitle çevrilip, köpeklerin kuş yumurtaları ve yavrulara zarar vermesine engel olunmalı. Yasal olarak sulak alanlar koruma altında bulunmasına rağmen, maalesef pratikte kurallar uygulanmıyor.Flamingo, kılıç, fiyu ve çamurcu gibi 190 tür gözlediğimiz Ayvalık’a kuşlar zenginlik katıyor”diye konuştu.

PROJENİN İŞTİRAKÇİLERİ VAR

Ayvalık Kaymakamlığı tarafından GMKA’ya sunulan ve iştirakçileri arasında Ayvalık Belediyesi, İlçe Turizm Müdürlüğü,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Aytugeb ile Ayvalık Ticaret Odası’nın da bulunduğu projenin yazılımı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro’dan Sercan Özcan Ünlü, Serkan İnce ve Özge Tahta tarafından yapıldı.