Tabiat Parkı’na koruma yasası

Ayvalık’ta sürdürülebilir çevre  projesi hazırlandı

Belediye Başkanı Rahmi Gençer,  Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda  orman yangınlarının engellenmesi  ve turizme yönelik düzenlemeler yapılması amacıyla koruma projesi hazırladıklarını belirterek, projenin detayları ile ilgili önümüzdeki günlerde halkın bilgilendirileceğini söyledi.Gençer,alanda zeytinlikleri ve mülkü olan yerel halkın kısıtlanmayacağını ifade etti.

Ayvalık Belediye Meclisi’nde yılın ilk toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Gençer başkanlığında yapıldı.Ufuk Ova, Aydın Derinova,Ali Gür, Volkan Evren, Muhittin Tüfekçi ve Arif tünek’in mazereti nedeniyle katılmadığı toplantıda diğer üyeler hazır bulundu.

AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE …

Gündemin ilk maddesinde,İller Bankası’ndan 36 ay vadeli 6 milyon liralık kredi kullanımı talebi yer aldı. 5 yıldır limitin altında kredi kullandıklarını ve geri ödemeleri de zamanında yaptıklarını belirten Başkan Gençer, “Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. O yüzden ödemede sıkıntı yaşamıyoruz”dedi. İşçi maaşlarının ödenmesi amacıyla İller Bankası’ndan 6 milyon liralık kredi kullanım talebi oy çokluğu ile kabul edildi.

 MECLİS TATİL KULLANMAYACAK

5 yıldır hiç izin  kullanmayan Ayvalık Meclisi, yeniden 12 ay çalışma kararı aldı. Üyelere toplantı başı ödenen huzur hakkı için de  muhalefetin 1 liralık önerisi kabul görmeyerek, geçen yılki gibi 112 lira ödenmesi kararı alındı.Başkan Gençer, “Kimsenin alacağına ipotek koymayalım. İstenirse yeni düzenleme yaparlar,kendi tercihleri”dedi.

Belediye Meclisi’nin gelenek hale gelen her ayın ilk Çarşamba günü toplanması ve toplantıların sesli ve görüntülü olarak canlı yayını oy birliği ile kabul edildi.

Kapalı oylama ile yapılan meclis denetim komisyonuna oy çokluğu ile Dilek Saraçoğlu, Mehmet Ali Tuncel ve Arif Tünek seçildiler.

 YEREL HALKA KISITLAMA YOK

Belediyede çalışan sözleşmeli personelin ücretleri belirlendi. Altınova’da bulunan Kadı Camii’nin restorasyonu ile Tabiat Parkı’na yönelik “Ayvalık Tabiatını Koruyor” projesinin detaylarını meclis üyeleriyle paylaşan Gençer, “Ayvalık Kaymakamlığı ve AYTÜGEB ile birlikte hazırladığımız koruma projesini kaynak için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduk.Her iki proje de Özyeğin ve Mimar Sinan Üniversiteleri tarafından tamamlandı. Tabiat Parkı’nda yangınların önüne geçilmesi ve doğal alanların korunması amacıyla düzenlemeler yapılacak.Parkımız, yürüyüş yolları ve seyir terasları ile turizme açılacak.Giriş çıkışlar kontrollü olacak. Ancak, bölgede mülkü olanların ve çiftçimizin endişesine gerek yok. Yerel halkla ilgili sıkıntı yaşanmayacak.Önümüzdeki günlerde konu hakkında halkımızı bilgilendireceğiz.Amacımız, doğamızı hor kullanımın önüne geçebilmek”diye konuştu.

Projenin takibi ve gerekli ödemeler için Belediye Başkanı rahmi Gençer, oy birliği ile yetkilendirildi.

Küçükköy’de içkili mekanların ruhsat şartı da okula ve camiye 100 metre ulaşım mesafesi olarak belirlendi.