Yeni döneme yeni taahhüt

Başkan Gençer, çevrecilerle buluştu

Yerel seçimler öncesi oda ve dernekleri tek tek ziyaret eden Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Tabiat Platformu üyeleriyle bir araya geldi. Başkan Gençer’e yeni dönem için ‘koruma taahhütnamesi’ imzalatan Platform Sözcüsü Nebahat Dinler, Tabiat Parkı ve Altınova’da deniz talanı, Tıfıllar Altın Madeni Projesi, balık çiftlikleri ile Pateriça’nın yapılaşmasına karşı verdiği mücadelelerden ötürü Başkan’a teşekkür etti.

DAHA İYİSİ MÜMKÜN

2014 yerel seçimler öncesinde de  Rahmi Gençer’le birlikte tüm adaylardan Ayvalık’ın korunması için söz aldıklarını ifade eden Tabiat Platformu Sözcüsü Nebahat Dinler,”Şeffaf, katılımcı bir yönetim anlayışı istiyoruz. Altyapı konusunda Büyükşehir’le iletişim problemi var. Ulaşım ve engellilerle ilgili sorunlar,hava ve görüntü kirliliği Ayvalık’ın tarihi dokusuna uymuyor. Büyükşehir bizden atıksu parası almasına rağmen, arıtmayı çalıştırmıyor. Tüm bu sorunlara dikkat çekmek için topluca Büyükşehir’in kapısına dayanmak gerekiyor. Hepimiz daha güzel bir Ayvalık’ta yaşamayı diliyoruz”dedi.

VATANDAŞIN MENFAATİ İÇİN

Başkan Gençer de, Büyükşehir yasasıyla birlikte üç belediyenin birleştiğini ve 16 köyün de ilçe belediyesine katıldığını belirterek, “Her yerleşimin ayrı dinamikleri var. 3  belediyenin 40 milyon lira toplam bütçesi vardı, ancak biz SSK ve vergi dairesi borçları dahil 160 milyon borçla devir aldık.Göreve geldiğimizde Ayvalık personelinin 6 aylık alacağı vardı.Yasayla birlikte hem gelirlerimiz gitti, hem de İller Bankası payımız düştü. Bugün belediyemizde en düşük işçi maaşı 2230 lira. Türkiye’nin en yüksek sosyal haklara sahip belediyeyiz. Sosyal dengeyi korumak adına işçi çıkartmadık. Ayvalık’ın temizlik gideri 14 milyon. Her gün 22 araçla hizmet veriyoruz. İlçemizde 70 bin konut var. 23 bini devamlı oturuyor, gerisi sezonluk.Sitelerde 5 kişi de otursa hizmet veriyoruz. Büyükşehir, hakkımız olan temizlik payını 5 yıldır kasıtlı olarak ödemedi. Mahkemeye gittik. Meclis kararı aldılar, Edremit ve Ayvalık’ın hakkı engellendi. Vatandaş doğal olarak Büyükşehir’le ilgili yaşadığı sıkıntılardan bizi sorumlu tutuyor. Ama inanın, vatandaşın menfaati için Büyükşehir Meclisi’nde en çok savaş veren benim”diye konuştu.

Çevre konusunda da Tabiat Platformu’nun önemli işler yaptığına dikkat çeken Gençer, “Rantla mücadele kadar zor bir şey yok. Birlik olursak yine kazanırız”dedi.

Nebahat Dinler,toplantı sonunda Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e yeni bir taahhütname daha imzalattı.