Sırada Büyük Hâl var

Çoğu bitti, azı kaldı

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in kent genelinde uyguladığı, Ayvalık’ın geleneksel mimari dokusuna uygun dönüşüm projeleri sunmaya devam ediyor.

Başkan Rahmi Gençer, bu dönüşüm projesinin tamamlanmasının ardından ekiplerin, projesi tamamlanan Büyük Hal’de çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizdi.

İlçe merkezindeki eski hal, hazırlanan proje ile çatısından zeminine kadar yenileniyor. Bir buçuk ay önce başlayan çalışmalar kapsamında, hal dükkanlarının çatısına izolasyon yapılırken kiremit görünümlü güneşlikler için güneşlik doğramaları değiştirildi.

Hal giriş ve çıkışlarına ahşap kaplamalı çelik malzeme yerleştirilerek giriş-çıkış bölümleri düzenlenirken dükkânların dış cephe kapı ve pencerelerinin de değiştirileceği belirtildi. Danışman Ozan Coşkun, Plan Proje, İmar ve Fen İşleri Müdürlüğü’nden 10 kişilik bir proje grubu tarafından hazırlanan 11 projenin ilki olma özelliği taşıyan eski hal projesi kapsamında, dükkânların dış cepheleri tuğla ve sarımsak taşı ile kaplanacak. Hal zemini granit ve seramik ile döşenirken hail içine ıhlamur ağacı dikilecek. Belediyenin kendi kaynak ve imkânları ile yürütülen projenin yüzde 70’ı tamamlandı. Proje kapsamında sıhhi tesisat, yağmur suyu giderleri ve engelleri tuvaletleri dahil olmak üzere yapıldı

KENTİN CAZİBESİ ARTIYOR
Kentin dört bir yanında yol onarım çalışmalarından temizlik hizmetine, tüm çalışmaları eş zamanlı olarak sürdürdüklerini belirten Başkan Gençer, bu çalışmalarla birlikte kent yaşamında tüm kesimlere faydalı olacak projeleri sırayla gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Gençer, “Eski hal yenileme projesinin ardından modern bir görünüme kavuşacak. Kent dokusuna uyumlu olarak planladığımız bu çalışma ile birlikte esnaflarımız yenilenen ve güzelleşen hal içinde hizmetlerini sürdürecekler” dedi.

ADD İNŞAATI DA HIZLA SÜRÜYOR

Ayvalık’ta Atatürk’e yakışır bir merkez kazandırmak için çalışmalara hız veren Başkan Gençer,ADD binasının inşaatını denetledi.Gençer, binanın 5-6 ay içerisinde tamamlanacağını ifade etti.