Rahmi Gençer birleştirici güç

Atatürkçüler Millet İttifakı’nda toplanıyor

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, Millet İttifakı’nın Ayvalık’ta  yerel seçimlerden zaferle çıkacağını belirterek,  “Ayvalık aşkına inandığımız, Ayvalık için elini her zaman taşın altına koymuş, şu ana kadar verdiği hizmet ve eserleri ortada olan Sayın Gençer’le sonuna kadar beraberiz. Hiçbir sermaye grubuna ve onun işbirlikçilerine, daha önce sermayeye hizmetleri ortada olanlara Ayvalık’ı teslim etmeyeceğiz. Ayvalık’ ta Martın sonu bahar”dedi.

CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, 31 Mart Yerel Seçimleri için aday belirleme süreci ve sonrasında yaşananlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şalmanlı’nın açıklaması şöyle:

“31 Mart Yerel Seçimlerinde Partimize Ayvalık Belediye Başkan aday adaylığı için Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Gençer,  Sayın Mesut Ergin, Sayın Asım Sürer ve Merhum Ümran Ziya Eryavuz müracaat etmişlerdi.

Genel merkezimiz ilçe yönetim kurulumuzdan belediye başkanlığının hangi yöntemle belirlenmesi konusundaki görüş ve önerimizi istemiştir. Bu süreçte Aday adaylığı açıklamalarında sadece Sayın Rahmi Gençer, defalarca ön Seçim isteğinde bulunmuştur. Diğer adayların bu konuda bir talepleri olmadığı için İlçe yönetim kurulumuz oy birliği ile merkez yoklaması ve anket uygulaması kararı almıştır. Şu anda demokrasi silahşörlüğüne soyunmuş kişilerin gerçek yüzü budur. Bu karar gereği parti genel merkezimiz. Ekim, Kasım ve Aralık 2018 tarihlerinde olmak üzere üç adet anket yoklaması yapmıştır. Ekim ve Kasım aylarında yapılan anket yoklamalarında Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Gençer açık ara önde çıkmıştır.  Ancak Aralık ayında yapılan üçüncü anket yoklamasında Sayın Mesut Ergin’in ihbarı üzerine yapılan incelemede Aday adayı Asım Sürer lehine anketörler arasına eş dost akraba ilişkileri olan elemanların yerleştirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine ilçe yönetim kurulumuzun yapmış olduğu itirazları dikkate alan genel merkezimiz bu yapılan anket yoklamasını sonuçlanmadan iptal edip geçersiz saymıştır. Burada da piyasada dik duran adam olarak dolaşan kişilerin gerçek yüzünü görmekteyiz.

Bunun üzerine genel merkezimiz gizli olarak görevlendirdiği üç parti meclisi üyemizi Ayvalık’ a göndererek bölgemizde inceleme yaptırmış ve aday adaylarımızla birebir görüşerek genel merkeze rapor sunmuşlardır.

Bu incelemeler sonucunda Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisimiz yeni dönem için Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Gençer’in ‘in Ayvalık Belediye Başkan adaylığına karar vermiştir.

Verilen bu karara itirazlarını sürdüren Mesut Ergin ve Asım Sürer İlçe Başkanlığımıza Davet edilmiş olup İl başkanımız ve Milletvekilimiz Ensar Aytekin’ in de hazır bulunduğu bir toplantı ile yukarıda belirtilmiş olan süreç kendilerine anlatılmış ve ülkenin içinde bulunduğu şartlar da belirtilerek birlik ve beraberliğe davet edilmişlerdir.

Mesut Ergin muhalif tutumunu devam ettirerek Partimizden istifa etmiştir. 2014 seçimlerinde de yaptığı gibi önce DSP’ den aday olmaya çalışmıştır. Ancak DSP genel merkezi de daha önce yaşananlardan dolayı kendisini kabul etmeyince DSP yönetimine de gerçek dışı karalamalarda bulunarak Demokrat Partiden aday olmuştur.

İlçe Parti Yönetiminde olup Mesut Ergin lehine çalışan arkadaşlarımız uyarılarak, istifaları istenmiştir. Bu arkadaşlardan Tuğba Erol, Bekir Savaş Küçük ilçe yönetiminden istifa etmişlerdir. Ayrıca bu kişilerle birlikte hareket eden iki üç üyemiz ve daha önce belediye başkanlığı da yapmış olan kişi hala bu tavırlarını sürdürerek Parti suçu işlemektedirler. Bu nedenle de üyeliklerinin iptali istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmişlerdir. Bu şahısların partimizle bu günden itibaren hiçbir ilişikleri kalmamış olup söylemleri ve eylemleri Cumhuriyet Halk Partisini bağlamamaktadır.

Bugün AKP Ayvalık’ ta tek başına iktidar olamayacağını bildiğinden MHP’ yi taşeron olarak kullanarak iktidara gelmeye çalışmaktadır. Bizler Atatürk ve Cumhuriyet sevdalıları Ayvalık’ ta buna izin vermeyeceğiz. Koltuk sevdasıyla buna çanak tutanları da asla affetmeyeceğiz.

Bizler Ayvalık CHP İlçe Örgütü olarak Dürüstlüğüne, Vatanseverliğine, Atatürk ilkelerini şiar edinmiş, Ayvalık aşkına inandığımız, Ayvalık için elini her zaman taşın altına koymuş, şu ana kadar verdiği hizmet ve eserleri ortada olan Sayın Rahmi Gençer’ le sonuna kadar beraberiz. Hiçbir sermaye gurubuna ve onun işbirlikçilerine daha önce sermayeye hizmetleri ortada olanlara Ayvalık’ı teslim etmeyeceğiz. Ayvalık’ ta Martın sonu bahar!”