Büyükşehir’den 100 adet yangın söndürme tankeri

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yaklaşan yangın sezonu öncesinde 7 ilçeye yangına hızlı ilk müdahale sistemi, 100 kırsal mahalleye de yangın söndürme tankeri dağıttı.

İl genelinde 662 kırsal mahallede bulunan yangın söndürme tankerlerine 100 tane daha ilave oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 100 yangın söndürme tankı kırsal mahalle muhtarlarına düzenlenen törenle dağıtıldı. Tahsis belgesi dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmaz yangın söndürme tankerleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Yılmaz’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İtfaiye hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Kafaoğlu, “Büyükşehir Belediyemiz; her alanda olduğu gibi İtfaiye Teşkilatımızda da gerçekleştirdiği yatırımlar ve sağladığı donanım ile büyük bir değişim, dönüşüm ve yenilenmeyi gerçekleştirmektedir” diye konuştu.

YANGINA HIZLI İLK MÜDAHALE

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu yangına hızlı müdahale için yapılan çalışmaları da değerlendirerek gönüllü itfaiyecilik, eğitim ve cankurtaran hizmetleri hakkında da bilgiler verdi. Kafaoğlu, “Daha güçlü Balıkesir İtfaiyesi diyerek; hızlı ilk müdahale için yerleşim merkezlerinde İtfai olaylara ulaşım süresini dünya standardı olan 5 dakika ve altına çekmek için istasyon sayılarını arttırıyoruz. Son 1yılda Manyas ve Susurluk binalarımızı yeniledik. Ayvalık, Küçükköy ve Bandırma OSB’ de yeni itfaiye istasyonu açtık. Bugün olduğu gibi yeni araç ve ekipmanlar ile takviye ediyoruz. 7 ilçemize; 7 Adet Yangına Hızlı İlk Müdahale Sistemi kazandırıyoruz.

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK…

Balıkesir’imizin %47’si ormanlık,%28,5 tarım alanından oluşmaktadır. Kırsal alandaki mahallelerimizde mevcut 662 su tankerinin sayısını arttırarak Büyükşehir Belediyemizce 100 adet daha su tankerini mahallelerimizin hizmetine sunuyoruz. İtfaiyecilikte çok önemli bir proje olan Gönüllü İtfaiyecilik sistemi kırsal mahallelerde disipline, yönlendirilebilir bir hale getirilerek maksimum performans hedeflenmektedir. Özellikle kırsalda uç bölgelerde açılacak gönüllü itfaiye istasyonları ile vatandaşımıza araç, gereç teslimi yapılıp; eğitimleri verilerek yangınla mücadelede etkinlik sağlanacaktır. Bu bağlamda; Sındırgı ilçemizin Yüreğil mahallesinde ilk Gönüllü İstasyon uygulamamızı gerçekleştirdik, sayıları arttırılacaktır.

Yangın risk analizi yaparak müdahale planı yapıyoruz
Yangın risk analizi müdahale planı ile başta topluma açık yapılar; kritik öneme sahip tesisler, sağlık ve eğitim kuruluşları olmak üzere yangın öncesi binaları tanıma ve müdahale planı çalışmaları yaparak; olası hallerde daha bilinçli, daha hızlı ekip sevk ve organizasyon sağlanacaktır.