Mesele Ayvalık meselesi

Meclis’te hüzünlü veda

Büyükşehir Yasasıyla kapatılan beldeler ve köylerin mahalleye dönüşümünün ardından yeniden yapılanmaya giren Ayvalık Belediyesi’nin ‘kurucu meclis’ olarak anılan 25 üyesi, 5 yıllık görev sürelerini tamamladı. Meclis üyelerine plaketle tek tek teşekkür eden Başkan Gençer, “Her birimiz partilerimiz ayrı olsa bile Ayvalık’ın menfaatini önde tutarak çalıştık. Benim hakkım helal olsun, siz de haklarınızı helal edin”dedi.

 

 

Ayvalık Belediye Meclisi, 31 Mart mahalli idareler seçimi öncesi son toplantısını yaptı. Orhan Peker Sanat Galerisi’nde, 6 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen oturuma, Muhittin Tüfekçi, Aydın Derinova, Nilay Toprak, Şakir Sakarya, Ufuk Ova, Firdevs Türkyılmaz, Arif Tünek, Merih Arslan, Ufuk Turan, Özge Toygar, Halil Gür mazeretleri nedeniyle katılmadı.

HİZMET ETMEKTEN GURUR DUYDUK

Başkan Gençer, 5 yıllık hizmet döneminin sonuna yaklaştıklarını belirterek, meclis üyelerine ilçeye bugüne kadar verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür etti.  2014 yılında başlayıp 2019 yılına kadar geçen 5 yıllık sürede özellikle Büyükşehir Belediyesi Yasası’nın yeni uygulandığı bir sistemin ilk döneminde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği yapma fırsatının kendilerine ve meclis üyelerine verildiğini vurgulayan Başkan Gençer,  “5 yılda hizmet ederken hepimizden bazı fiziksel değişiklikler olmuş. Bunlar da güzel hatıralar, onur verici hatıralar. Ayvalık halkının seçtiği meclis olarak burada olmaktan gurur duyduğunuzu biliyorum. Sorumluluğunu hep taşıdığımızı biliyorum. Meclisimiz, gerçekten bir meclis gibi çalıştı.  Herkes dileklerini, ısrarcılığını sürdürerek, gördüğü hataları bizlere ileterek bir 5 yıl geçirdik. Bu 5 yıl içinde bazen siyaset değil görüş farklılıkları da yaşandı. Bunların yaşanması kadar demokrasilerde doğal bir şey yoktur.  Bizler seçilmiş insanlar olarak görevimizin idraki içindeyiz. Bazen sert anlar da oldu. Bazen kalbimizi kıracak laflar da ettik. Ben meclis üyelerimizin kalbini kırdıysam özür dilerim. Hiçbirimizin şahsi bir işi yoktu. Hepimiz memlekete hizmet için toplanmıştık. Farklı düşüncelerden dolayı bazen sert davranmış olabilirim. Bunları kişisel olarak algılamayın, Ayvalık için yapılan davranışlardı”.

AYVALIK, DEMOKRASİ VE HOŞGÖRÜ KENTİ

“Gerçekten zor bir dönem geçirdik. Kurucu meclisiz.  Buradaki meclis üyelerimizin hepsi tarihe geçecek. İlk büyükşehir belediyesinin ilçe meclis üyeleri olarak tarihe geçecekler. Zor ve adaptasyon dönemini anlattık. Ufacık bir hakkınız varsa hepsini sizlere helal ediyorum. İnşallah bundan sonra gelecek başkan ve meclis üyeleri de sizler gibi demokrat ve sizler gibi Ayvalık’a sahip çıkmaya önem gösteren meclis üyeleri olur. Ayvalık’ta birçok ilki beraber başardık. İnşallah bundan sonra gelecek başkan ve meclis Ayvalık’ı daha ileriye götürür ve güzel işler yapar.  25 gün kaldı seçime. Ben adayım. Devam edeceğimiz meclis üyesi adaylarımız var. Biz göreve tekrar gelirsek aynı heyecan ve ruhla Ayvalık’ı daha ileriye taşımak istiyoruz. Buraya gelen kim olursa olsun, şunu söylemek istiyorum; burası demokrasi kenti, hoşgörü kenti. Burası kadın kenti. Burası çağdaş insanların kenti. Büyük bir mozaiğin içinde,  çok değişik bölgelerden gelip yerleşen insanların el ele mutlu yaşadıkları kent. Bunu devam ettireceklerine inancım sonsuz. Hepimizin amacı aynı, daha güzel bir kentte, daha çok mutlu yaşayabileceğimiz huzurlu bir ortam oluşturmak ve geleceğe bu şehri hazırlamak. Bütün adaylarımızın da bunun üzerine düşündüklerinden eminim. Bu şehirde devamlı yaşayacağımızı unutmadan birbirimize kırıcı laflar, geri dönüşü olmayan laflar etmemek gerektiğini unutmayalım. Bu bir siyasettir. Kim yaptıklarını ve yapacaklarını daha iyi anlatır ve felsefesinin anlatırsa o kazansın diyorum. Bunları kalben söylüyorum. Seçim atmosferi huzurlu başladığı gibi huzurlu bitsin. Ben öncelikle burada birlikte çalıştığım tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum. 25 meclis üyemde çok dürüst. Kendi partimdeki arkadaşlardan başlarsam, kendilerine menfaat sağlayacak işler için istek ve baskıda bulunmadılar. Aynı şekilde muhalefet üyeleri de kimsenin işini takip etmedi, kimse için ayrıcalık talebinde bulunup, kapalı kapılar ardında olmayacak işleri benimle görüşmediler. O yüzden güzel ve başarılı bir meclisti. Devam edecek arkadaşlara başarılar dilerim.  Devam etmeyecek arkadaşlar da ileride siyasetle buluşacaklardır. Onlara da hayatlarında başarılar dilerim. Bunu samimi olarak konuşuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.  Başkan Gençer, toplantı sonunda meclis üyelerine birer teşekkür plaketi verdi. Başkan Gençer’e de, Meclis üyesi Yalçın Taş tarafından teşekkür plaketi verildi. Plaketi verirken Yalçın Taş, “Belediye başkanlığı zor bir görev. 24 saat görevde olmanız gerekiyor, hele ki büyükşehir yasasıyla taşlar yerinden oynadığı için daha da zor oldu.  Ama başarıyla tamamladık. Size teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İmar komisyonundan gelen konuların görüşülmesiyle gündem maddelerine geçildi.  İmar Komisyonundan meclis üyesi Yalçın Taş, “Havale edilen konuların kimin konusu olduğuna bakmadan araştırarak karar verdik. Kanunlar çerçevesinde konu sahiplerinin lehine karar vermeye çalıştık. Bu mecliste konularımızın hepsi oy birliği le geçti. Teşekkür ediyorum” dedi.  Başkan Gençer’de İmar komisyonu üyeleri ve belediye personeline teşekkür etti.