Ayvalık mutfağı ömrü uzatır

Dr. Ender Saraç, ot yemeklerinin tadına baktı

 

Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası öncülüğünde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesi tarafından desteklenen 2.Doğa Festivali-Akkızlı Günler etkinliklerine katılan ünlü diyestisyen Dr. Ender Saraç, organizasyon kapsamında gerçekleşen yemek yarışmasında juri üyeliği yaptı

 

 

Tamamı ot çeşitlerinden oluşan yemeklerin tadına bakan Ender Saraç, yarışma sonrasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Yarışmanın ardından Dr. Ender Saraç, yarışmada Ayvalıklı kadınların ‘1 Numara’ olduğu ortak görüşüne sahip olduklarını söyleyerek, yarışmaya katılan herkesin gönüllerin birincisi olduğunu kaydetti.

Hayranlarının kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirme isteklerini geri çevirmeyen ünlü diyetisyen Dr. Ender Saraç, Ayvalık Mutfağı’na methiyeler düzdü.

Ayvalık Mutfağı’nın ‘Doğu Akdeniz Mutfağı’nın bir parçası olduğuna işaret eden Dr. Saraç, “Ayvalık’ta düzenlenen bu tür festivaller, ülkemizin markalaşması, önce ulusal daha sonra da uluslar arası alanda tanıtım yapması, turist çekmesi ve buradaki tüm şifalı otların duyurulması açısından çok önemlidir. Ben; Ayvalık ve Cunda Adası’nda bu organizasyonu düzenleyenleri kutluyorum. Gerçekten de Ayvalık otları; sadece enginarı, yabani sarmaşığı veya rezenesi, arapsaçı değil, hepsi şifa kaynağıdır. Ben; bu alana gönül vermiş birisi olarak, ilkbaharsa yeşeren Ege Otları’nın ömürü uzatan, kansere karşı koruyan büyük bir şifa maddesi olduğuna inanıyorum.” dedi.

AYVALIK MUTFAĞI DOĞAL BİR REÇETE

Ayvalık Mutfağı’nın; Doğu Akdeniz yada Girit’ten gelen göçmenlerden esinlenilmiş bir mutfak olduğunun altını çizen Dr. Ender Saraç, “Bol zeytinyağı, posalı lifli ve alkalin özelliği olan bir mutfaktır. Ayvalık Mutfağı; ömrü uzatır. Kansere karşı korur. Kalp ve damarları açar. Aynı zamanda da uzun ve sağlıklı yaşam için adeta doğal bir reçetedir diyebilirim.” diye konuştu.