Meclis komisyonları belirlendi

Ayvalık Belediyesi ilk toplantısını yaptı

Ayvalık Belediye Meclisi’nde yeni dönemin ilk toplantısı Belediye Başkanı Mesut Ergin başkanlığında yapıldı. CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu 13 üye, Demokrat Parti’den 8 üye ve AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın 4 üyesinin tam kadro hazır bulunduğu Belediye Meclisi’nde başkan vekilliğine oy çokluğu ile AKP’li üye Mehmet Anıl Okyar seçildi. Kura ile belirlenen encümen üyeliğine de CHP’li Dilek Saraçoğlu girdi. 2018 yılı faaliyet raporu ve gelir- gider bütçesi, DP ile Cumhur İttifakı üyelerinden ret oyu alırken, Belediye Başkanı Mesut Ergin, geçen yılın bütçesindeki 30 milyon liralık açığa dikkat çekti. Toplantı sonunda komisyon seçimlerine tepki gösteren CHP grubu da, Halk İttifakı ile Cumhur İttifakı’nın birlikteliğinin hayırlı olmasını diledi. Başkan Ergin ise, uyum içinde çalışma çağrısı yaparak, “Siz de katılın” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,yeni dönemin ilk meclis toplantısını cumartesi günü gerçekleştirdi. Meclis üyelerinin tamamının hazır bulunduğu toplantıya yurttaşlar da yoğun ilgi gösterdi.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, başkan vekilliği ve ihtisas komisyon seçimleri yapıldı.

CHP’DEN GEÇERSİZ OY

Gündemin ilk maddesinde, iki yıl görev yapacak  meclis birinci ve ikinci başkan vekilliği yer aldı.Demokrat Parti’den Mehmet Anıl Okyar isimleri önerisi gelirken, CHP grubundan da Ahmet Erkal ve Mehmet Çakır aday gösterildi.Gizli oylama ile yapılan seçimde Millet İttifakı’ndan aynı satıra iki isim yazıldığından bir oy geçersiz sayıldı ve CHP ikinci başkan vekili adayını da geri çekti. Buna göre, AKP’li Okyar, iki yıl meclis başkan vekili olarak görev alacak.

İKİ GRUPTAN DA EŞİT OY

Divan katibi seçimlerinde de, DP’den Ali Jale ve Zeynep Gizem Yüksel aday gösterildi. CHP’den ise, Hüseyin Barış ve İsa Arslan isimleri okundu. Kapalı oylamada her iki gruba da aynı oy çıkınca, kura ile belirleme yoluna gidildi. Kuradan Ali Jale ve Zeynep Gizem Yüksel isimleri çıktı.

KURADAN CHP’Lİ ÜYE ÇIKTI

Daha sonra, encümen üyeliklerinin seçimi yapıldı.DP’den Ali Jale ve M. Serdar Tuç önerildi. CHP grubundan ise Dilek Saraçoğlu ve İbrahim Mührüdaroğlu isimleri açıklandı. Gizli oylamada yine eşitlik sağlandığından kura çekildi. Torbadan Saraçoğlu ile Tuç isimleri çıktı. İki üye bir yıl süreyle encümende görev alacaklar.

Açık oylama ile ihtisas komisyonu seçimlerine geçildi. 3 CHP, 2 DP’nin aday isminin seçileceği Plan Bütçe Komisyonu’nda oy birliği ile M. Anıl Okyar, Ethem Varlı, İsa Arslan, Hüseyin Barış ve Funda Öztolan belirlendi.

İmar komisyonunda ise, Melih Arslan, Semih Varol, Rüçhan Akgöl, Onur Satıcı ve Ahmet Erkal görev alacaklar.

Tarife komisyonu ise, Hüseyin Ergin, M. Serdar Tuç, İbrahim Mührüdaroğlu,Mehmet Çakır ve Dilek Saraçoğlu isimlerinden oluştu.

Hukuk komisyonunda Özge Toygar,Levent Gurup, Fırat Güren, Onur Satıcı ve Ahmet Erkal görev aldı.

Çevre komisyonuna da Tülay Çankaya, Hüseyin Ergin,Tülin Çalışıcı, Sebahattin Tatar ve Mehmet İlhan oy birliği ile seçildiler.

Gündemin 5. Ve 6. maddesinde oy birliği ile belediye meclis toplantılarının her ayın ilk çarşambası yapılmasına devam kararı alındı.Meclis toplantıları da sesli ve görüntülü naklen yayınlanacak.Encümen toplantılarının her hafta Salı günü yapılması kararlaştırıldı.

2018 BÜTÇESİ REDDEDİLDİ

2018 yılı faaliyet raporu Cumhur İttifakı ve DP üyelerin oy çokluğu ile reddedildi.

Denetim Komisyonu raporu da her iki grup tarafından ret oyu aldı. Başkan Ergin, 113 milyon 860 bin lira gidere karşı, 83 milyon 560 liralık gelir arasındaki 30 milyonluk farka dikkat çekti.

Altınova OSB üyeliklerine de CHP grubundan İbrahim Mührüdaroğlu ile Ahmet Erkal isimleri önerilirken, oy çokluğu ile Mesut Ergin, Ethem Varlı ve Melih Arslan seçildiler.(Açık oylamada belediye başkanının oyu iki oy sayılıyor)

Edremit Termal Turizm Alt Yapı Hizmet Birliğine 6 asil 3 yedek meclis üyesi seçildi. DP Grubu asil üyeliklere Tülay Çankaya Hüseyin Ergin, Semih Varol, Zeynep Gizem Yüksel, Mehmet Anıl Okyar ve Mehmet Sarı’yı, yedek üyeliklere Merih Arslan, Özge Toygar ve Ali Jale’yi önerdi. CHP Grubu hiçbir isim önermedi. Tek önerge oy çokluğu ile kabul edildi.  Tarihi Kentler Birliğinde görev yapacak 1 asil, 1 yedek meclis üyesine DP Grubu Tülay Çankaya ile Mustafa Serdar Tuç’u önerdi. CHP Grubunun öneride bulunmadığı gündem maddesinde önerilen isimler oy çokluğu ile kabul edildi. DP Grubu Kıyı Ege Belediyeler Birliğinde görev yapacak 3 asil,  3 yedek meclis üyesi olarak Özge Toygar, Merih Arslan ve Mustafa Levent Gurup’u, yedek üye olarak Mustafa Serdar Tuç, Semih Varol ve Mehmet Sarı’yı önerdi. CHP Grubunun öneride bulunmazken önerilen isimler oy çokluğu ile seçildi.

UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞMAYI DİLEDİ

Toplantı sonunda tüm meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Ergin,  “Geleceğimizin yeni dönemi, ilk toplantı ile başlamış oldu. Hayırlısı ile ilk toplantımızı sonuçlandırmış bulunmaktayız. Umarım ülkemiz başta olmak üzere Ayvalık için hayırlı olur. Uyum içerisinde çalışacağımıza inanıyorum. Amacımız Ayvalık’a doğru şeyleri yapabilmek. Ayvalık için Doğru olan neyse her zaman buna açık olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

Ayvalık Belediye Meclisi üyeleri şöyle; Ahmet Erkal (CHP-Kontenjan), Mehmet İlhan (CHP-Kontenjan), Sebahattin Tatar (CHP-Kontenjan), Onur Satıcı (CHP), Merih Arslan (DP), Mehmet Çakır (CHP), Mustafa Levent Gurup (MHP), Özge Toygar (DP), Hüseyin Barış (CHP), Ethem Vardı (DP), Dilek Saraçoğlu (CHP), Murat İbrahim Mühürdaroğlu (CHP), Mehmet Sarı (MHP), Hüseyin Ergin (DP), Fırat Güren (CHP), Ali Jale (DP), İsa Aslan (CHP), Mehmet Anıl Okyar (Ak Parti), Semih Varol (DP), Rüçhan Akgöl (İYİ Parti), Hatice Tülin Çalışıcı (CHP), Tülay Çankaya (DP), Funda Öztolan (CHP), Zeynep Gizem Yüksel (MHP) ve Mustafa Serdar Tuç (DP) isimlerinden oluştu.