Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

Emekçiler, Ayvalık’tan hükümeti uyardı:

Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir

Ayvalık’ta,  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü coşku içinde kutlandı. Cumhuriyet Meydanını dolduran yüzlerce emekçi, çeşitli sloganlarla toplumsal sorunlara değindi. Belediye İş Sendikası Temsilcisi İsmail Yeniköylü,”Kıdem tazminatımız kırmızı çizgimizdir” derken, KESK adına açıklama yapan Eğitim-Sen Temsilcisi Halis Çalık da,”Türkiye Cumhuriyeti parti devleti değildir”dedi. Eğitim-İş Temsilcisi Nahil Filiz ise, sömürü düzenine karşı emekçilere dayanışma çağrısı yaptı. Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de katıldığı 1 Mayıs kutlamasında, emekçiler Bandista Grubu’nun şarkılarına halaylarla eşlik ettiler.

Ayvalık’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendikalar öncülüğünde Öğretmenevi önünden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşle başladı. Belediye-İş, Eğitim-Sen, SES ve KESK’e bağlı sendikalar,Öğrenci Fikir Topluluğu, Eğitim-İş, Büro Emekçileri Sendikası, Emekli-Sen, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Pir Sultan Abdal Derneği, DİSK- Emekli-Sen, Ayvalık tabiat Platformu, Haziran Hareketi, CHP, Emek Partisi, DSP, HDP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile Belediye Başkanı Mesut Ergin ve çok sayıda yurttaşın toplandığı Cumhuriyet Meydanında, devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu ve ardından İstiklal marşı okundu. “KHK’ler gidecek, biz kalacağız”, Özgür basın susturulamaz”, “Bedenimiz, kimliğimiz, emeğimiz bizimdir”, “ Faşizme karşı omuz omuza” türü sloganlar atıldı.

Sunuculuğunu Eğitim-Sen Üyesi Evren Nesil Dinçer ile Eğitim-İş Üyesi Didem Coşkun’un yaptığı etkinlikte, “Ayvalık’tan dünyanın bütün direnen 1 Mayıs alanlarına selam gönderelim” çağrısı yapıldı.

Belediye Başkanı Mesut Ergin,emekçilerin gününü kutlayarak,” Tüm gayretleriyle çalışarak, emek veren işçi ve memurlarımız başta olmak üzere zorlu çalışma koşullarında mücadele veren, alın terinin kahramanları işçiler ve emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlu olsun” dedi.

KRİZİN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ

Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Yeniköylü, “Kıdem tazminatının zorunlu BES’le birleştirilerek fona devrine ve talan dönüşen fonlara karşıyız. Uyarıyoruz; kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Ekonomik krizin sorumlusu bizler değiliz. Bedelini bizler ödemeyeceğiz. İşçisiyle, köylüsüyle memuruyla tüm emekçilerin, patatese, soğana muhtaç olup, geçim derdine düştüğü şu günlerde neyin zorunlu tasarrufundan bahsediyorsunuz? Siz önce ölçüsüze, görgüsüzce yaptığınız israfa, saltanata şatafata bir son verin. Emekçiler iş derdinde, aş derdinde, geçim derdinde” dedi.

KADRO VE İŞ GÜVENCESİ

KESK adına açıklama yapan Eğitim-Sen Ayvalık Yönetim Kurulu üyesi Halis Çalık, hükümete 3600 ek gösterge vaadinin üzerinden 140 gün geçtiğini, kadrolu ve iş güvenceli çalışma biçiminin temel çalışma biçimi olduğunu hatırlatarak,  “Esnek çalışma ücretli çalışma gibi emek sömürüsüne dayalı çalışma biçimlerini reddediyoruz. Eğitim, sağlık ve tarım sektörü gibi birçok alanda hizmet alım yöntemiyle çalıştırılan geçici personeller, iktidar partisinin il ve ilçe başkanlarının oluru ile iktidar partisine üye olma şartı ile işe alınır hale gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti parti devleti değildir. Sizler göreve gelirken bir partiye değil kamuya hizmet etmek amacıyla bu görevlere geldiğinizi unutmayınız” diye konuştu.

GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ

Bağımsızlıktan, demokrasiden özgürlükten yana olan tüm antiemperyalist kesimlerin kol kola girmelerinin kaçınılmaz olduğunu belirten Eğitim-İş  Ayvalık Baş temsilcisi Nahil Filiz, “Her türlü hak alma çabasının ve mücadelesinin basKı ve şiddet ile durdurulmak istendiği, işsizlik ve yoksulluğun kalıcılaştığı, sağlık ve eğitim alanının ticarileştirildiği gazetecilerin, sendikacıların, aydınların tutuklandığı, sendikal hak ihlallerinin sürdüğü, baskının hakim olduğu bir dönemden geçmekteyiz. Gün, etnik ve dinsel kimliklerin öne çıkarıldığı gün değil, tıpkı 1886 yılında olduğu gibi sınıf dayanışmasının öne çıkarılacağı, sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayrağının dalgalandırılacağı, emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür” dedi.

Grup Bandista’nın katılımıyla Ayvalık’taki 1 Mayıs kutlaması, halaylarla devam etti.