Bakkal amcayı koruma projesi

Küçük esnafın eli rahatlayacak

Ayvalık Belediye Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda küçük esnafın teşvik edilmesi yönünde bir karar alındı. Büyük marketlerin mahalle bakkallarının önünü kestiğini söyleyen Belediye Başkanı Mesut Ergin,Ayvalık genelinde sokak aralarındaki mekanlara işletme ruhsatı verilmesiyle hem kent merkezindeki trafiğin rahatlatacağını, hem de küçük esnafın korunacağını söyledi. İlgili öneri incelenmek üzere imar ve hukuk komisyonlarına sevk edildi.

Ayvalık Belediye Meclisi’nin mayıs ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Mesut Ergin başkanlığında İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde yapıldı. Üyelerin tamamının hazır bulunduğu toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

AKP’li üye Mehmet Anıl Okyar Meclis’e bir önerge vererek, Kırlangıç ihalesi ve yüklenici firma ile ilgili için detaylı bilgi talebinde bulundu. Projenin belediye ve ilçe ekonomisine katkısını sordu. Okyar’ın önergesi araştırma için sonraki meclis toplantısına ertelendi.

DP’li Üye Özge Toygar’ın Cunda’dan bir firmanın belediyeye hizmet aracı bağışı için önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Ayvalıkgücü Belediye Spor Basketbol Takımının Midilli’ye hizmet pasaportu talebi oy birliği ile kabul gördü.

Belediye Başkanı Mesut Ergin, Küçükköy dahil Ayvalık genelinde küçük esnafın korunmasına yönelik işyeri açma ruhsatlarının kolaylaştırılması önerisi incelenmek üzere hukuk ve imar komisyonlarına sevk edildi.

Tahmini 120 milyon lira olan 2018 yılı mali gelir gider bütçesi, gerçekleşen 113 milyon 815 bin lira gider, 83 milyon 560 bin lira gelir olarak açıklandı. İlgili madde, detaylı bilgi için plan bütçe komisyonuna sevk edildi.

Demokrat Parti grubu, Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği’ne (AYTÜGEB) altı üye ismi önerisi sundu. Ümit Özgültekin, Ayhan Gökdeniz, Semih Varol, Hüseyin Ergin, Ali Jale ve Tülay Çankaya’dan oluşan öneriye karşın CHP grubu birliğe üye ismi bildirmedi. 6 kişi oy çokluğu ile kabul edildi.

İmar konularının görüşülmesiyle toplantı sona erdi.