Ayvalık vitrini çabuk değişiyor!

Yüzlerce esnaf kepenk kapattı

Ekonomik krizin etkilerinin en ağır şekilde hissedildiği Ayvalık’ta 2013 yılı içerisinde yaklaşık 400 esnafın işyerini kapattığı, bir o kadar esnafın ise açılış müracaatı yaptığı ortaya çıktı.

Hükümetin ekonomik politikaları, vergi yükü, kiraların yüksek oluşu gibi nedenler çarşı esnafını bezdirdi.

BÜYÜKLER YOK EDİYOR

Ayvalık Esnaf Sanatkarlar Odası’na kayıtlı yaklaşık 400 esnafın geçen yıl kapanış dilekçesi verdiğini söyleyen Oda Başkanı Ahmet Kocaer,”Ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların alım gücü oldukça düşük.Kentimizde emekli nüfusu fazla olmasından dolayı maaşların yetersizliği alışverişe yansıyor. İnsanlar elektrik su gibi zorunlu ödemelerin dışında kalan miktarla geçinmeye çalışıyor.Esnafımızın ise, kira ve vergilerin yüksekliği belini büküyor. Özellikle kış aylarında siftahsız dükkan kapatan arkadaşlarımız var. Küçük esnafın yok olmasında büyük marketler de önemli rol oynuyor ”dedi.

Kocaer, 2013 yılında kayıtlara geçen 400 kapanış, 400 açılışı ise, ekonomideki istikrarsızlığa bağlıyor.

EKONOMİDE TIKANIKLIK

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş de,üretimden vazgeçen AKP’nin yardım politikalarıyla günü geçirmeye ve krizin üstünü örtmeye çalıştığını belirterek,  ekonomideki tıkanıklığın daha da artacağına dikkat çekti.

DEPO BOŞALMIYOR    

Öte yandan, Ayvalık’taki krizin fotoğrafının görüntüsü sanayi tarafındaki icra araç yediemin deposunun

doluluğuyla netleşiyor. Depoda, ticari araçtan özel otolara her tipten çok sayıda araç satışı bekliyor. Ayvalık Adliyesinde ise, binlerce icra dosyasının işlem sırasında olduğu ifade edildi.

 

 

 

Bir cevap yazın