Zeytinlikler kalkan istiyor

madenini örnek vererek, “Hükümet  Karaayıt köyünde olduğu gibi önüne çıkan engelleri yeni bir yasa ile anında aşıyor. Ancak ekmeğini zeytinden yiyen halkın gücünü aşamazlar”dedi.

ZEYTİN GELENEKTİR

Eski bölge Milletvekili Melih Pabuççuoğlu’nun girişimleriyle çıkarılan Zeytin Yasası’nın maden lobilerinin dayatmasıyla 2005 yılından beri değiştirilmeye çalışıldığını ifade eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer,”Eğer bu yasa çıkarsa

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Kazdağı, Madra Dağı ve Kozak tehlike altına girecek. Zeytin bu bölge için çok önemli, sadece para değil Ayvalıklılar için bir yaşam biçimi ve gelenektir. Üreticiler ve ihracatçılar zaman zaman ayrı düşebiliyorlar ancak birleştikleri tek nokta zeytinliklerin korunmasıdır. 6 kez delinmeye çalışılan bu yasa ile bölgemiz hallaç pamuğu gibi atılacak. Turizm yapılamaz hale gelecek. İnsanların ihtiyaçları olduğundan 25 dönümün altındaki zeytin bahçelerini satmaya çalışacaklar. Zeytinliklerimiz sadece yasa ile korunabilir. Yine de meclisin sağduyusuna inanıyoruz” diye konuştu.

HERŞEYİ DOLAR GÖRÜYORLAR

AKP’nin önceki girişimlerinde yönetmelikle değiştirmeye çalıştığı Zeytin Yasası’nın Danıştay tarafından reddedildiğini anımsatan Balıkesir Milletvekili Havutça’da şunları söyledi:

“Geçen salı günü ‘muhalefetin ısrarı’ üzerine  tarım komisyonunda görüşülen tasarı, CHP’nin itirazlarıyla ileri bir tarihe ötelendi. Ancak değişiklik yeni bir torbanın içinde her an karşımıza çıkabilir. AKP, cambaza bak malı götür mantığıyla hareket ediyor. Bu bölgenin zeytinleri doğal güzellikleri coğrafi mirasıdır. Yasada esnekliği bile kabul etmiyoruz. Tamamıyla geri çekilmeli. Yüzde 90’ı 25 dönümün altında bulunan zeytinliklerimizin tarumar edilmesini kabul edemeyiz. Zeytin barışın ve şifanın sembolüdür. Eğer değişiklik yapılacaksa TARİŞ, Marmara Birlik, Ziraat Odaları gibi kurumların görüşleriyle onların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirme olabilir, maden lobilerinin baskılarıyla değil. Bunlar zeytin yapraklarını dolar görüyor. Ferman sizinse zeytinlikler de bizimdir. Halkın gücünün önünde duramazlar.”

KÜLTÜR MİRASI

Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç de, değişikliğe karşı Türkiye’deki zeytin üretilen kentlerin kent konseyleriyle birlikte hareket edeceklerini belirtti.

Bin yıllık zeytin ağaçlarının kültür mirası olarak tescillenmesi için girişimde bulunduklarını belirten ATO Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Kürşad ise, “Bizlerin zeytini koruma çabası çok komik. Gelişmiş ülkelerde zeytinlikler yasa ile korunuyor” dedi.

Bir cevap yazın