Ayvalık yüzünü güneşe döndü

Belediyeden yenilenebilir enerji girişimi
Ayvalık Belediyesi,ekonomiye katkı adına çevre dostu enerji arayışına girişti.Başkan Gençer,Ayvalık’ta kurulacak güneş enerjisi elektrik santrali için adım atıldığını açıkladı.
Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak için Almanya’ya giden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, 4 günlük ziyaretin ardından ilçeye güzel haberlerle döndü.Başkan Gençer,Bavyera bölgesindeki temaslarında Ayvalık’ta güneş enerjisi elektrik santrali kurulması, bu bölgeden bir kent ile kardeş şehir olmaları konusunda girişimlerde bulunduğunu,ilgililerden detaylı bilgi aldığını açıkladı.
BELEDİYENİN ELEKTRİĞİ GÜNEŞTEN
Ayvalık Belediyesi güneşten elektrik elde etmeye hazırlanıyor. İlçede kurulması planlanan 3.5 MW’lık güneş enerji santralinden (GES) elde edilecek elektrik enerjisinden belediye ihtiyacı kadarını kullandıktan sonra fazlasını satarak gelir elde etmeyi hedefliyor.
Beraberinde Meclis üyesi Ufuk Ova,turizmci Korkut Billurcu ve Sevinçer Övmen’den oluşan bir heyet ile Almanya’da 4 günlük bir inceleme yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçeye çantasında yeni projelerle dönü.
Almanya’ya giderek Bavyera bölgesinde güneş enerji santrali hakkında araştırma yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Almanya seyahatimiz verimli geçti. Öncelikle güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgili güzel bir çalışma yaptık. Almanya’da güneş enerjisinden elektrik üretimi çok fazla. Şimdi Türkiye’de de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Biz de bunu inceledik. Eğer prosedürlerin Türkiye’dekilerle uyumluluğu sağlanırsa Türkiye’de ilklerden birini yapmak istiyoruz. Öncelikle kendi elektriğimizi, belediyenin kullandığı elektriğini üretmesi için bir girişimde bulunacağız. Bununla ilgili detaylı bilgi edindik ” dedi.
Elde edilen enerji ile ilk olarak belediyenin elektrik ihtiyacının karşılanacağını ifade eden başkan Gençer şunları söyledi:
“Yaklaşık olarak 3.5 MW’lık bir proje için araştırıyoruz. Bununda Türkiye’de ruhsatlarla, prosedürlerle ilgili bürokratik işlemleri olacak. Bunları hallettiğimiz takdirde çok kısa zamanda bu sistemi kurabiliriz. Ama tabi Türkiye’de kanunların uygulamasıyla ilgili bir süreç önümüzde var. Enerji ruhsatıyla ilgili bir süreç var. Bu işi çok uzamadan halledeceğimize inanıyorum.”
ÇEVRE HASSASİYETİ
Güneş enerjisinde elektrik elde edilecek olan paneller yerleştirilirken bölge seçiminde çok hassas davranacaklarının atını da çizen Gençer,
“Güneş panellerinin konuşlandırılması için yaklaşık bize 40 dönüm bir arazi lazım. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık. Paneller kesinlikle tabiat parkları içinde olmayacak. Tabiat parkı dışında bir bölgede olacaktır. Aynı zamanda tarım arazisinde de olmayacaktır. Bunlara çok dikkat ediyoruz. Böyle bir araziyi tahsis edeceğiz” diye konuştu. ALMANYA’DAN KARDEŞKENT PROJESİ
Ayvalık Belediyesi Almanya’nın Bavyera bölgesinden bir kent ile kardeş şehir olmak için çeşitli görüşmeler yapıldı.
Alman- Türk Tabipler Birliği Başkanı İsmail Baloğlu’nun daveti ile Almanya’ya giden Rahmi Gençer, Bavyera Başbakanı Günther Beckstein, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Maly ve Nürnberg Başkonsolosu Asip Kaya’nın da hazır bulunduğu programa katıldı.
Başkan Gençer yaptığı açıklamada şunları kaydetti:“Almanya’da Bavyera bölgesinden bir kardeş şehir ile ilgili çalışmamız oldu. Burada oradaki Türk – Alman Tabipler Derneği Başkanı Dr. İsmail Baloğlu, Bavyera Eski Başbakanı Günther Beckstein, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Maly ve Nürnberg Başkonsolosu Asip Kaya ile beraber olduk. Bu konuyu konuştuk, önümüzdeki dönemlerde Ayvalık ile Almanya’nın bir kenti arasında kardeş şehrin olmasıyla ilgili adımlar atıldı. Bir başlangıç oldu. Bu görüşmeler olumlu geçti. Güzel görüşmeler oldu. Kendilerini Ayvalık’a davet ettik özellikle başbakanı, büyükşehir belediye başkanını. Onlar da bu davetimize icabet edeceklerini söylediler. İlk adımlar atıldı hem enerji konusunda hem de kardeş şehir olmak konusunda.”
KIRLANGIÇ ÖRNEĞİ..
Kırlangıç konusunda Ayvalık Belediyesi olarak bir proje hazırlığı içinde olduğunu da vurgulayan Gençer, “Bizim de Kırlangıç’ı sosyal hayata, kültür hayatına ve Ayvalık ekonomisine kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili de Bavyera bölgesinde küçük bir örneğini gezdik. Yani bir sabun fabrikasının sosyal hayata, kültür hayatına nasıl kazandırıldığıyla ilgili projeyi de gezmiş olduk. Bu da bize ayrı bir bilgi oldu. Hepsini değerlendirdik çok verimli bir gezi oldu” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın