Sosyal konutlar, doğalgaz, tarihi restorasyon… AYVALIK’A MÜJDELERLE GELDİ

AKP Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Söz verdik, gerçekleştiriyoruz” diyerek, Ayvalık’a 500 konutluk TOKİ projesi, tarihi kız meslek lisesi binasının restorasyonu ve doğalgaz çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. İlçe Başkanı Ali Gür ise, “Ayvalık için güzel şeyler oluyor”dedi.

  AKP İlçe Başkanı Ali Gür’ün evsahipliğinde  Sarımsaklı Sea Resort Otel’de Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey’in konuk olduğu kahvaltılı basın  toplantısı düzenlendi. Belediye Meclis Üyesi Mehmet Anıl Okyar, ilçe yönetim kurulu üyeleri Betül Akın, Mustafa Güren, Elmas Özmen ve Emre Sak ile MHP’li yöneticiler Ahmet Yakın ve Osman Gençoğlu’nun katıldığı toplantıda, konuk vekil Canbey, İlçe Başkanı Gür ile birlikte Ayvalık’a verdikleri sözleri yerine getirmekten mutlu olduklarını söyledi.

 AYVALIK HALKININ TALEPLERİ

 Kentin sorunlarını eskiden beri bildiğini ifade eden Milletvekili Mustafa Canbey” Halkın taleplerini yerine getirebilmek için Yatırım çalışması yürüttük. Doğalgaz, dar gelirli vatandaşlarımıza  300+200’lük toplu konut projesi ve tarihi kız meslek lisesi projelerimizi hayata geçirme aşamasına geldik. Ayrıca kırsal mahallelerimizdeki Hazine’ye ait arsa satışlarından vazgeçildi. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun”dedi.

Ayvalık’ta artan ev kiraları nedeniyle dar gelirli vatandaşların TOKİ talebi olduğunu ifade eden Canbey, şöyle konuştu:

  DAR GELİRLİLER EV SAHİBİ OLACAK

 “Bu proje için geçen yıl haziran ayında start verildi. Devlet hastanesi yanında Telemenler Mevkiindeki 400 dönüm arazi üzerine 500 konutluk projeye başlıyoruz. Bunun için, Cumhurbaşkanımız  yakında Türkiye genelindeki 100 bin sosyal konut projesinin içinde Ayvalık’ı da açıklayacak. Bu girişimde tamamen iyi niyet var. Yer seçiminde hassas davranıldı. Tarım alanı olmayan,  kentin silüetine zarar vermeyen bir alan tercih edildi. Projede hak sahibi olabilmek için şartlar oluştu. 3 yıl Ayvalık’ta ikamet zorunluluğu, geliri 10 bin liranın altı ve üzerinde konut tapusu bulunmayanlar kuraya girebilecek. Asla kimsenin aklına kayırma, peşkeş gibi uygulamalar gelmesin. “

 İlçe Başkanı Ali Gür de, eski kentin korunması adına yeni yapılaşmaların kaydırılması gerektiğini söyledi.

 HAYAL OLMAKTAN ÇIKTI

 Canbey, 2023 yılında Ayvalık’ta doğalgaz meşalesini yakmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu kenti temiz enerji ile buluşturmak bize nasip oldu. Projede büyük emekler var.  Artık hayal olmaktan çıkan doğalgazla birlikte Ayvalık’ın yazı da kışı da güzel olacak. Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri sayesinde maliyetler de düşecek”dedi.

 ÇAY, ÇORBA BEDAVA…

 Ayvalık merkezde bulunan tarihi kız meslek lisesi binasının restorasyon ihalesinin yapıldığını ifade eden Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Bu bina kültür sanat merkezi olarak planlandı. İçerisinde çeşitli sergilerin yapılacağı sanat galerisi, konferans salonu, gençlere yönelik kitap kafe bulunacak. Burada çay, çorba bedava olacak. Ayvalık’ın yüzü şeklinde planlanan projemizi 300 günde hayata geçirmeyi hedefliyoruz”dedi.

KORUYARAK, KOLLAYARAK GELİŞTİRELİM

 “Ayvalık için güzel şeyler oluyor” diyen İlçe Başkanı Ali Gür ise “Ayvalık bizim gözbebeğimiz. Koruyarak, kollayarak geliştirelim. Bu kentte maalesef deniz kenarları hep otoparklara tahsis edilmiş. Bu binadaki ek alanlar yıkılıp, otopark da kaldırılacak” diye konuştu.

 KÖYLERE MÜJDE…

 Bir süredir tartışma konusu olan Ayvalık’ın kırsal mahallelerindeki Hazine arazilerinin satışlarının da iptal edildiğini söyleyen Canbey, şöyle dedi:
“ Kırcalar, Çamoba, Akçapınar, Çakmak ve Murateli köylerimizdeki arazi satışlarından vazgeçildi. Vatandaşlarımızın için rahat etsin.”