AYVALIK BELEDİYESİ’NE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN MÜZE ÖDÜLÜ

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) Düzenlediği 2022 Müze Özendirme Yarışması’nda, Ayvalık Belediyesi Küçükköy Kent Müzesi, Yaşam Kültürü Müzeleri kategorisinde ödül aldı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin zengin ve köklü tarihi ile adeta açık hava müzesi konumunda olan Ayvalık’ı aynı zamanda müzeler şehri yapmak istediklerini hatırlatarak, Küçükköy’deki kent müzemizin böyle önemli bir ödüle değer bulunmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Ergin; “2009 – 2014 yılları arası Küçükköy Belediye Başkanlığı dönemimde hayata geçirdiğimiz, Küçükköy Kent Müzesi’nde göç etmenin farklı renklerini yansıtmaya çalıştık. Göçün ne demek olduğunun yanı sıra çok değerli eserleri, objeleri ve etnik kültüre ait birçok ögeyi ziyaretçilerle buluşturduk. Bu müzenin böyle bir ödül almasından dolayı çok mutluluk duyduk. Açık hava müzesi olan Ayvalık’ımızı da müzeler kenti yapmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi.

Tarihi, doğal ve kültürel çevrenin korunmasına yönelik politikalara destek veren Tarihi Kentler Birliği (TKB), bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlamaktadır. Bu sebepten dolayı, müzeciliğin yaygınlaştırılması, kurulduğu tarihten bu yana TKB’nin temel eylem alanlarından biri olmuştur.

Tarihi Kentler Birliği, bu amaçlar doğrultusunda, iyi müzecilik örneklerini özendirmek, yerel yönetimlerin müze uygulamalarında önder olma ve koruma bilinci yaratma rollerini öne çıkarmak amacıyla ‘müze özendirme yarışması’ düzenlemektedir.

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) ilk kez 2016 yılında gerçekleştirdiği Müze Özendirme Yarışması, bu yıl 7. Kez düzenlenmiştir. 15 belediyeden 17 müzenin katıldığı yarışmada, Ayvalık Belediyesi Küçükköy Kent Müzesi, Yaşam Kültürü Müzeleri kategorisinde ‘ilçedeki yaşam kültürünü ve göç olgusunu vurgulaması, sözlü tarih çalışması ile ilçenin tarihine ışık tutması ve mekân belleğine katkıları’ nedeniyle ödüle değer bulundu. Yarışmanın ödül töreni 10-11 Haziran’da Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecektir.

Başkan Ergin, çalışmada emeği geçen Ayvalık Belediyesi çalışanları Tarihçi Naz Öykü Güren, Mimar Soner Büyükdemirel ve Mimar Fatih Kurunaz’a katkıları için teşekkür etti.