Turizm oskarları sahiplerini buldu

Ayvalık’ın en’leri seçildi
Ayvalık Turizm Altyapı Geliştirme Birliği tarafından organize edilen ‘Yaşayan Mutfak Ayvalık’ projesi çerçevesinde katılımcı firmalara 2014 Turizm Oskarları verildi.
Ayvalık Ticaret Odası (ATO) toplantı salonunda gerçekleşen ‘2014 Turizm Oskarları’ töreninde konuşan Ayvalık Belediye ve AYTUGEB Başkanı Rahmi Gençer, AYTUGEB tarafından yapılan bu projenin güzel bir proje olduğunu söyledi.
Projenin tatlı bir rekabet yaratması için bu ödüllerin devam ettirilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Gençer şunları söyledi:
“Burada amaç özendirmek, insanları başarısını ödüllendirmek çok önemli diye düşünüyorum. Güzel tatlı bir rekabetin sonunda kazanan Ayvalık olacaktır.”
HEDEF YABANCI TURİZM
Ayvalık’ta hedeflerinin yabancı turizm olduğunun altını çizen Gençer,
“AYTUGEB’in hedefi bundan sonra özellikle yabancı turizmle ilgili çalışmalara yoğunlaşmak ve Ayvalık’ın tanıtımını, beklentilerini dış turizme açmaya çalışmaktır. Kocaseyit Hava Limanı’nı önemsiyorum. Ayvalık’ın yerli turizminden daha fazla dış turizmine katkısının daha fazla olacağına düşünüyorum. 3- 5 yıla kalmayacak Ayvalık’ta turizm sezonunun uzadığını göreceğiz.İç turizm bizi ayakta tutan en büyük dinamik ama, iki aylık sezonu uzatmamız gerekiyor. Bunun için de tek çare yabancı turizmdir. Özellikle Orta Avrupa ülkelerinden başta Almanya olmak üzere Hollanda, Kuzey Avrupa ülkeleri bizim en büyük potansiyel müşterilerimiz olmalı. Şu anda günü birlik kalan turistler Ayvalık’ın hiçbir şeyini görmeden ayrılıyorlar. Ayvalık eski cazibeli günlerine tekrar kavuşturulmalı. Etrafımızdaki Kazdağları’ndan, Kozak Yaylamızdan Sarımsaklı plajlarımızdan, Cunda ve adalarımıza kadar Ayvalık’ta her şey var. Heyecanımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Hiçbir zaman pes etmeyeceğiz”diye konuştu.
MARİFET İLTİFATA TABİDİR
“Marifet iltifata tabidir” sözünü hatırlatan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’da şöyle konuştu:
“Ayvalık için kalbi atan, Ayvalık için yatırım yapan, çalışan, enerjisini harcayan herkesi takdir etmek lazım. AYTUGEB’in yapmış olduğu bu çalışma takdire şayan. Ayvalık’ın aslında ne kadar tanıtıma ihtiyacı var, nasıl tanıtılmalı bu konular oturup ince bir şekilde konuşarak ortaya konmalı. AYTUGEB’in ambleminde üç tane kuş var o kuşların biri tarih, diğeri turizm ve bir diğeri de tarım. Ayvalık’a bir şey yapılırken bunun birisi heba edilmemeli.”
11 DALDA OSKAR
11 dalda Ayvalık’ta yılın turizm enleri belirlendi. Gastronomi paneli ve seyahat acenteleriyle otelcileri buluşturan ‘Yaşayan Mutfak Ayvalık’ projesi çerçevesinde Grand Temizel yılın turizm işletme belgeli oteli, Yılın butik oteli Sızmahan, yılın seyahat acentesi Sezek Turizm, yılın yöresel mutfağı Cunda Meze Dünyası, Yılın yöresel restoranı Şehir Kulübü, Yılın yöresel esnafı Gazozcu Faik, Ylın gezi teknesi Jale Tur, Yılın sivil toplum kuruluşu Ayvalık Doğal Afetler Arama Kurtarma Derneği (ADAK), Yılın dalış okulu Körfez Diving Center, Yılın Eğitimcisi dalında eşit puan alan Gül Gürsoy ile Sebahattin Tatar ve yılın gelecek vadeden markası olarakta Taksiyarhis Müzesi Oskar aldı. DSC_2119-2

Bir cevap yazın