Balıkesir üyede ısrarlı

CHP aday adaylarının Ayvalık turu

Beraberinde milletvekili aday adaylarıyla Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’i makamında ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Namık Havutça “Adaylar üye oylarıyla belirlensin” dedi.

 

Türkiye’nin çok kritik bir dönemden geçtiğini kaydeden Havutça, “Ülkemizde hiçbir cumhurbaşkanı, hiçbir başbakan, hiçbir bakan ‘Anayasa Mahkemesine güvenmiyorum’ demedi. Parlamenter sistemde yasama, yürütme, yargı devletin egemenlik yetkilerini kullanan üç organdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasa yapıyoruz, hükümet yürütmeyi yönetiyor, bağımsız yargı denetliyor. Şimdi düşünün ki parlamentodan çıkan yasayı ana muhalefet olarak oyluyoruz, Anayasaya aykırı gördüklerimizi de Anayasa Mahkemesine götürüyoruz. Türkiye’de yargısal denetim var. Devlete aykırı bir yasayı, hukuk devletine aykırı bir yasayı açık halk ihlallerine karşı nereye gideceksiniz? Ancak Anayasa Mahkemesine gideceksiniz. Şimdi siz devleti yöneten biri olarak Anayasa Mahkemesine güvenmiyorum dediğiniz noktada devletin egemenlik sistemi çökmüş demektir” diye konuştu.

 

Havutça, Balıkesir’de milletvekili adaylarının 20 bin üyenin oylarıyla belirlenmesinin daha doğru olacağını söyleyerek şunları kaydetti:

 

SİSTEM ÇÖKTÜ

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak sorumlulukla karşı karşıyayız. Türkiye’de iktidara karşı bütün demokrasi güçlerini, bütün cumhuriyet güçlerini, bütün özgürlükten, barıştan yana olan güçleri tek çatıda birleştirmek gibi bir sorumluluğunuz var. Kendi aday adaylarımızla temsili adaleti sağlayacak sağlıklı bir yapılanmaya giderek bir aday belirleme süreci yaşatmalıyız. Türkiye’ye demokrasiyi getiren bir parti olarak parti içi demokrasiyi her yerde uygulamalıyız. Balıkesir’de milletvekili adaylarımızı, önseçimle belirlemeliyiz. Bunu bir şekilde meşru hale getirmeliyiz. Geçen dönem 58 aday adayı arkadaşımız vardı. Geçen dönemki adaylarımız eğilim yoklamasıyla belirlendi. Bu dönemde Balıkesir’in bereketli topraklarından ötürü çok aday adayımız çıkacaktır. Yeterki biz adaylarımızı sağlıklı belirleyelim. Kimse bana haksızlık yapıldı duygusuna kapılmamalı. Partimizin işleyen bir hukuku var. Bazen parti meclisi kararlar alıyor. Bizim temennimiz Balıkesir’de 20 bin üyenin önüne sandık konulup adaylar belirlensin.”

GENÇER’İN AYVALIK DİLEĞİ

Başkan Gençer, 2015 Milletvekili seçimleri öncesinde aday adaylarına başarı dileklerini sundu.

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ve Ayvalık Belediye meclis üyelerinin de bulunduğu ziyarette konuşan Gençer, “2015’te genel seçimler yapılacak. Ülkemiz ve Ayvalık için bu seçim dönemi hayırlı olsun. İnşallah Ayvalık’tan yıllar sonra bir milletvekili meclise yollayalım. Umarım bu seçimde 5 milletvekili çıkartırız”dedi.

 

 

Bir cevap yazın