LOZAN MÜBADİLLERİ MÜBADELE’NİN 100. YILDÖNÜMÜ VEFA GECESİ AYVALIK’TA YAPILDI

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin “Türk Kültürünün Yaşatılması için Büyükşehir Her Türlü Desteği Yapıyor”

“Mübadillerin Gelenekleri Türk Kültür Havuzuna En Değerli Unsurlarındandır”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ayvalık Lozan Mübadilleri Derneği’nin hazırlamış olduğu” Mübadelenin 100.Yıl Dönümü” etkinlikleri kapsamında yapılan Vefa Gecesi’de mübadil aileleriyle ve torunlarıyla akşam yemeğinde buluştu.

Ayvalık Lozan Mübadilleri Derneği’nin hazırlamış olduğu 100.yıl yemeğine, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Ak Parti Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Emine Ergün, MHP Balıkesir İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel, Ak Parti Ayvalık İlçe Başkanı Ali Gür, MHP Ayvalık İlçe Başkanı Mehmet Sıray, Ak Parti Gömeç İlçe Başkanı Eşref Uslu, Ayvalık Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Elmas Özmen, katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Konservatuarı saz sanatçıları hafif fasıl müzik konseri verdi.

“Birinci Kuşak Mübadillerin Çoğu Aramızdan Ayrıldı..”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Konseyi’nin katkılarıyla düzenlenen 2. Kuşak mübadil yemeğinde açılış konuşması yapan Ayvalık Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Neşe Albayrak; “Hemen hemen herkesin heybesinde acılı öykünün olduğu mübadiller için, bu gün iki camimizde mevlidi şerif ” Cumhuriyet Dönemi’nde Türkiye’ye doğru yapılan en önemli göçlerden biri 1923 Türk-Yunan Nüfus Mübadelesidir. Bu zorunlu göç ile yüz binlerce kişinin hayatı değişmiş, mübadiller bir yandan yeni vatanlarına uyum sağlamaya çalışırlarken diğer bir yandan da doğdukları toprakların oluşturduğu kimlik ve kültürlerini gelinen vatanda yaşatmaya çalışmışlardır. Çünkü göç yalnızca coğrafi bir yer değiştirme değildir, göç eden insanlar ayni zamanda yeni bir topluma doğru göç ederler. Mübadeleyle gelenler yüzlerce yıldır yaşadıkları topraklarını, tüm birikimlerini geride bıraktılar. Limanlarda, tren istasyonlarında kurulan çadırlarda haftalarca beklediler. Yolculuk sırasında bir kısmı anakaraya ulaşırken bir kısmı da hayatını kaybeden yakınlarını denize verdiler.Büyükşehir Belediyemize desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ayvalık Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Neşe Albayrak, tarafından 30 Ocak 2023 günü Cunda iskelesinde buluşmaya davet edildi.

“Balıkesir ‘in Dünyanın Neresinde Türk Kültürünü Yaşatma Çabası Verda Biz Oraya Destek Oluyoruz”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, konuşmasının bir bölümünde;” 20. Yüzyılın başlarında, özellikle bizim coğrafyamızda, imparatorlukların tasfiyesi ve ulus devletlerin ortaya çıkışıla olan bir süreç var. Bu süreçte önce bizim devletimiz Osmanlı İmparatorluğu’nun balkanlardaki topraklarını kaybetmesiyle oralarda devletlerin oluşması, Rusya’nın Kafkaslar da kendine göre zorlama baskılar oluşması nedeniyle, Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan süreçte bizlere muhacir dendiği, mübadil denilen, bir nevi dilim varmıyor ama, insan takası maalesef olmuştur. Atalarının mezarlarını, oradaki hayatlarını, mallarını, mülklerini her şeylerini bırakarak vatan bildikleri topraklara bir anlaşmayla terk etmek zorunda kaldılar, tarihsel bir süreçtir. Bu günkü milli kültür havuzunun çok önemli unsurları mübadeleyle gelen özellikle Balıkesir, Ayvalık gibi Erdek’te de var. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak, Başkanımız Yücel Yılmaz’ın ortaya koyduğu vizyonuyla, sadece Balıkesir de değil, Türkiye ‘nin dünyanın neresinde  Türk Kültürü yaşatılıyorsa, biz oraya destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

“Kendi Kültür ve İnanç Değerlerimize Sahip Çıktıkça Güçlü Oluruz Dünyada Onurlu Bir Yerimiz olur.“

Şahin; “Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır diyerek,” Bu güzel ülke ve Cumhuriyeti bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anarak barışın milletler ve ülkeler için önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bugün burada geçmişimizin önemli bir dönemini hatırlamak, o dönemin izini sürerek anmak için toplandık. Geçmişini unutan ve kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktaramayan milletler ve toplumlar başka kültürlerin etkisine girerek kendi kültürlerini kaybedecek ve kültürsüz kalmaya mahkûm olacaklardır, Bu anlamda kendi kültürümüze, kendi tarihimize Balkanlardan, Adalardan, Kafkaslardan, Orta Asya’dan Ata topraklarımızdan getirdiğimiz kendi değerlerimize ve kültürel varlığımıza sahip çıktıkça güçlü oluruz, bu bağlamda kültürümüzü örf ve adetlerimizin tarihimizin hayatta kalmasını sağlayacak. Bizden sonra gelecek olan yeni nesillerde yerel kimlik oluşturacak sosyal ve kültürel faaliyetlere Büyükşehir Belediyesi olarak büyük önem vermekteyiz. Yaşadığımız şehrin, ilçemizin sosyo kültürel yapısına katkı sağlamayı hedeflediğiniz bu tür etkinliklerin devamının gelmesi dileğiyle.” diyerek konuşmasına son verdi.