Ayvalıklılar sağlıklı çevre istiyor

BASKİ’ye imza topladılar

Ayvalık Tabiat Platformu üyeleri,”Sokaklarda rahat yürümek istiyoruz” diyerek, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden Ayvalık kanalizasyon sisteminin yenilenmesini istediler. Platform üyeleri, konu ile ilgili topladıkları imzaları basın açıklaması eşliğinde BASKİ’ye iletmeye hazırlanıyor.

Ayvalık Tabiat Platformu tarafından düzenlenen imza dilekçesinde şöyle denildi:

Yıllar önce yapıldığında da yetersiz olan Ayvalık kanalizasyonu da artık iflas etmiş durumdadır. Kanalizasyon sisteminin yetersizliği nedeniyle kıyıya yakın sokaklardaki rögarlarda da taşmalar olup sokaklar yürünemez hale gelmekte, kanalizasyon suları denize akmaktadır. Bu durum bir yandan deniz içi doğal yaşam ortamını tüketmekte bir yandan da çevre kirliliği yaratarak halk sağlığı için bir risk oluşturmaktadır.
Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak hepimizin hakkıdır. Bunun için, öncelikle kirlilik kaynaklarının durdurulması gerekmektedir. Kısa vadede rögarların temizliği yapılarak sokakların sağlıklı hale getirilmesi sağlanmalıdır. Çözüm olarak Ayvalık kanalizasyon sistemi bir an önce yenilenmeli, denize atıksu deşarjının önüne geçilmelidir.”

 

 

Bir cevap yazın