Siyasetin ezberini bozacak

Devrimi yeniden Ayvalık’tan başlatıyor

 

CHP’nin 5. Ayvalık Aday Adayı olan Elif Günaydın Kaynak, iddialı sözlerle tanıtımını yaptı.”Fark yaratacağım” diyen Kaynak, engellilerden, emekçiye, çiftçiden zeytinciye kadar toplumun pek çok kesimine omuz vereceğini söylüyor.

Ayvalık CHP’nin Asım Sürer’den başlayan ve Filiz Karayelli, Neşe Zengin Iğdır, Ziya Eryavuz’la devam eden aday adaylığı yarışına eski Kadın kolları Başkanı Elif Günaydın Kaynak da katıldı.

Parti binası önünde yapılan tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Rahmi Gençer,meclis üyeleri, diğer aday adayları ve çok sayıda partili katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Gençer, Ayvalık’ta 5’e ulaşan aday adaylarının CHP’deki dinamizmi diri tuttuğunu söyledi. Gençer,yönetimine yönelik iddialara da kürsüden sert tepki gösterdi.

Daha sonra tanıtım konuşması yapan Elif Günaydın Kaynak,vaatleri ve yaptıklarıyla ezber bozacağını ve fark yaratacağını belirterek, şunları söyledi:

“ Sosyal Demokrasinin Kalbi olan Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında toplanıyoruz, çünkü kalbi altı ok için atan herkes, tüm heyecanı ve gücüyle yanımızda, çünkü bugün, Yeni Türkiye adı altında Cumhuriyetimizin değerlerine ve devlet geleneğimize saldırılmakta…

Çünkü bugün yanımızda, geleceklerinden endişe duyarak eğitim almaya çalışan gençler var, çünkü bugün yanımızda, emeklerinin ve alın terlerinin karşılığını alamayan emekçiler var, bizimle birlikte burada, yıllarca çalışıp vergisini ödediği halde sosyal haklardan ve sosyal adaletten yararlanamayan emekliler var ve bugün yanımızda, her devrimin gizli kahramanları olan kadınlarımız var.

Evet bu bir devrim, bugüne kadarki ezberimizi bozmak üzere fitilini ateşleyeceğimiz bir devrim.

Devrim buradan başlıyor çünkü Ayvalık’tayız, ilk kurşunun atıldığı Ayvalıktayız, Kuvayi Milliyenin kurulduğu Balıkesir  topraklarındayız Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk’ün; bir imparatorluğun, bir saltanatın, bir coğrafyanın ve tüm dünyanın ezberini bozduğu topraklardayız. Biz Ege’deyiz.

Biz Ayvalıklıyız; ne yaparsak yapalım, kim olursak olalım, hepimiz kaderimizi ve rızkımızı Ayvalık’a bağladık..

Sevgili dostlarım, peki nasıl fark yaratacağız? Yıllardır üzerimize yapışan bu ezberi nasıl bozacağız?Ben yola Ayvalık’tan çıkıyorum ve böylesine önemli bir ilçenin, değerli Senatör Nejat Sarlıcalı’dan sonra, 40 yılı aşkın süredir bir vekil çıkaramadığı konusundaki ezberi bozmak için yola çıkıyorum. Ayvalık’ta yaşayan engelli vatandaşımın, yalnız bırakılmış, onuruyla yaşamaya çalışan boşanmış kadın arkadaşımın, iki aylık yaz sezonu dışında iş bulamayan turizmcimin ve esnafımın ve teşvik alamayan girişimcimin ezberini bozmak, yalnız bırakılmadıklarını göstermek, onları Ankara’da temsil etmek için yola çıkıyorum. Ayvalığın Ankara’daki aydınlık yüzü olmak için yola çıkıyorum. Balıkesirli’nin ezberini bozmak için yola çıkıyorum. İvrindi’de, Erdek’te, Dursunbey’de çalışan maden işçilerinin ezberini bozmak, onlara erken emeklilik garantisi getirmek için yola çıkıyorum. Mahsulü elinde kalan, çevre düşmanı yasalarla zeytin ağaçları katledilen çiftçimin, işsiz kalan tayfamın ezberini bozmak, onlara üretim sonrası satın alma garantisi, sürdürülebilir tarım politikaları ve sosyal güvence getirmek için yola çıkıyorum. Yetiştirdiği bir kaç büyükbaş hayvanla hayatını idame ettirmeye çalışan Balıkesirli yurttaşımın ezberini bozmak, üretimini dünyaya açmasını sağlayacak teşvikleri getirmek için yola çıkıyorum. Özgürlükleri kısıtlanmış öğrencilerin, öğretmenlerin, akademisyenlerin, doktorların, mimarların, avukatların, eczacıların, ve gazetecilerin ezberini bozmak; Ayvalık’ın mübadele yıllarından ve Rumeli’den gelen özgür ruhunu, hoşgörü kültürünü Ankara’ya, Türkiye’ye ve dünyaya taşımak üzere yola çıkıyorum. Farklı cinsel tercihleri olan vatandaşlarımızın ezberini bozmak için yürüyorum, onları toplumla bütünleşmiş görmek için yola çıkıyorum. Siyasetin ezberini bozmak için yola çıkıyorum, kavga ve küfür etmeden, birbirine saldırmadan, nezaketle siyaset yapılabileceğini göstermek için yola çıkıyorum. Kadını değerli görmeyen insanlarımızın ezberini bozmak için yola çıkıyorum bir öğretmen çocuğu, bir Mülkiyeli, kariyer sahibi eğitimli bir kadın, iyi bir eş ve bir anne olarak da iktisadi kalkınmanın sözcüsü olunabileceğini göstermek için yola çıkıyorum.  İçi boşaltılan eşitlik, demokrasi ve adalet kavramlarındaki ezberi bozmak üzere yola çıkıyorum, insan haklarına aykırı iç güvenlik yasa tasarılarına ve meşru görülen kadın cinayetlerine karşı çıkmak, laik eğitimi savunmak üzere yola çıkıyorum.Tek adam anlayışındaki, ben yaptım oldu anlayışındaki ezberi bozmak üzere yola çıkıyorum, kolektif bilinç ve örgütlenme ile hareket etmenin sonuç vereceğini göstermek için yola çıkıyorum. Son 13 yılın ezberini partimle beraber bozmak üzere yola çıkıyorum, CHP’nin iktidar yürüyüşüne güç katmak üzere yola çıkıyorum.

İşte şimdi görüyorum ki hep beraberiz, artık geçmiş hesaplaşmalar için değil, ortak geleceğimizin mücadelesi için, ya hep beraber ya hiç birimiz bilincindeyiz. “Bizden bir şey olmaz, biz yapamayız” ezberini bozalım, çünkü hayatım boyunca inandım ki eğer niyet varsa kabiliyet yaratılır.

Benim niyetim var, el verin ezberi birlikte bozalım, farkı birlikte yaratalım

Çünkü fark yaratmak devrimci bir eylemdir

Ve devrim kadın eliyle gelecektir.”

 DSC_0281

Bir cevap yazın