Zeytinyağında farkındalık yaratılacak

Tüketimin arttırılması hedefleniyor                              

Ayvalık’ta zeytin, zeytinyağı ve güvenilir gıda ile ilgili farkındalık oluşturması amacıyla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Tarımsal Üretim ve Tarladan Sofraya Gıda Güvenirliği Bilincinin Oluşturulması’ projesi tamamlandı.

İsmet İnönü Kültür Merkezi’ndeki toplantıda projeye katılan öğrenciler başta olmak üzere projede yer alan zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle, projeye destek verenlere sertifikaları verildi. Etkinlikte konuşan Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yusuf Aygün, amaçlarının ilçenin en büyük ekonomik kaynaklarından biri olan zeytin ve zeytinyağını yurt genelinde ve uluslararası boyutta tanıtmak ve tüketimini arttırmak olduğunun altını çizdi.

Bu hedef için gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında, Ayvalık ve çevresinde yoğun ve hummalı çalışmalar yaptıklarını anlatan Yusuf Aygün, ilkokuldan üniversiteye kadar öğrencilerin hedef alındığı bu projenin Türkiye’de gerçekleştirilen ilk proje olduğunu vurguladı.

Müdür Aygün, zeytin ve zeytinyağının üretim aşamasının ardından, işlenmesi ve sofralardaki yerlerini alabilmesinde gıda güvenirliği normlarının önemli olduğunu da kaydetti.

Ayvalıklı zeytin üreticilerinden Erdinç Tügen, zeytin ve zeytinyağıyla yatıp kalkan bir coğrafyada yaşayan üretici olarak sektördeki sorunların çözümü için yetkililerden destek beklediklerini dile getirirken, Ayvalıklı iş adamı Ahmet Sucu ise, Türkiye genelinde 400 bin ton üretilen zeytinyağının ülke genelindeki tüketiminin ise son derece düşük olduğunu vurguladı. Zeytin ağacının ölümsüzlüğün simgesi olduğunu söyleyen Sucu, Ayvalık’taki zeytin ağaçlarını da gelecek nesiller adına salondaki öğrencilere emanet etti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Nihat Ağan, zeytincilik sektöründeki sorunları bildiklerini ve bu sorunların çözümü noktasında bakanlık nezdinde gereken çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı da, zeytinin ve zeytinyağının başkenti konumunda olan Ayvalık’ta yaşayıp, zeytin ve zeytinyağı hakkında yeterli bilgiye sahip olunmamasını büyük bir eksiklik olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından düzenlenen belge töreninde; Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana süren ‘Tarımsal Üretim ve Tarladan Sofraya Gıda Güvenirliği Bilincinin Oluşturulması Projesi’nde emeği geçenlere katılım ve teşekkür belgeleri Kaymakam Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Ayvalık Garnizon Komutanı Personel Albay Aydın Nazlı ve protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.

Taplantıya, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gömeç Kaymakamı Mubarek Agitoğlu, Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Nihat Ağan, Başsavcı Metin Tokel, Gömeç Belediye Başkanı Kazım Arslan, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, daire amirleri, Edremit Körfezi ilçelerindeki zeytin ve zeytinyağı üreticileri ve temsilcileri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.9-113

Bir cevap yazın