Vali’yi protesto ettiler

Ayvalıklı öğretmenler Halil Serkan Öz için bir araya geldi

Yalova’da kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren öğretmeni kıyafetini beğenmediği için azarladığı ileri sürülen Vali Selim Cebiroğlu’na istifa çağrısı yapılarak,”Hukuk önünde bunun hesabı vermeli”denildi.

Ayvalık’ta Eğitim-Sen ve Eğitim-İş’e bağlı öğretmenler, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun Termal Fen Lisesi ziyaretinde matematik öğretmeni olan Eğitim Sen üyesi Halil Serkan Öz`e öğrencilerinin önünde hakaret edip, sınıftan kovduğu iddiaları, sonrasında öğretmenin kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesinden Vali’yi sorumlu tuttular.

Demokratik kitle örgütleri ile kimi siyasi parti temsilcilerinin de destek verdiği eylem, Ayvalık Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti.

Protestocu grup adına basın açıklamasını seslendiren Eğitim-Sen Üyesi Evren Nesil Dinçer,şunları söyledi:

“Belirtmek isteriz ki bizlere bu acıyı yaşatan olayın, birincil derecede sorumlusu Yalova Valisi`dir.  Bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir!

Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, hakkını arıyor diye sokak ortasında polise dövdüren, çocukların ve gençlerin ufkunu açıyor diyerek bizleri cezalandıran AKP ise bu cinayetin diğer sorumlusudur! Çünkü Vali Cebiroğlu, kendisine mutlak itaat edilmesini arzulayan ve muhalif her sesin susturulmasını “destan yazmak” olarak niteleyen bir hükümetin kendisine verdiği “cebir” görevini, insanlık onurunu ayaklar altına alarak yerine getirmiştir.

Kendilerine gelince “eşitlik” ve “özgürlük” nağmelerini dilinden düşürmeyenlerin, kendisinden olmayanlara “baskı” ve “cebir” yüzlerini göstermeleri, ikiyüzlülük dışında bir anlam ifade etmemektedir. Vali`nin, Halil Serkan Öz’ün vefatının ardından “Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz`ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz” diyerek Meslektaşımızı ölünce “değerli” gören bir mesaj yayınlaması tam anlamıyla aymazlık örneğidir.

Hiç kimsenin ve Vali`nin kuşkusu olmasın ki, Halil Serkan Öz’ün yaşamını yitirmesine sebep olanların peşini asla bırakmayacak, tüm eğitim ve bilim emekçileri ile birlikte hepimizi acıya boğan bu olayın sorumluları hesap verene kadar örgütlü gücümüz ve kararlılığımızla mücadelemizi yükselteceğiz! Bir kez daha Eğitim Sen üyesi Halil Serkan Öz`ün başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, öğrencilerine, eğitim ve bilim emekçilerine başsağlığı diliyoruz.

Başta Yalova Valisi Selim Cebiroğlu ve Öğretmene ve öğretmenliğe yapılan hakaretleri adeta bir tiyatro izler gibi izleyen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olmak üzere tüm sorumluları istifaya davet ediyoruz. “11133632_970567802966837_71858721428881569_n

Bir cevap yazın