KAÇ E.A. DAHA?

14 yaşındaydı E.A. Yürüyerek okula gidiyordu. Arkasından gelen 20 yaşındaki genç, eliyle ağzına kapattı ve çocuğu, zorla kimsenin olmadığı arka sokağa götürdü. E.A.’nın direnmesi, onu tacizden kurtaramadı. E.A.’ya, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nca “ruh sağlığı bozulmamıştır” yönünde rapor verildi. S.B., sadece 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

* * * * *

 

İstanbul Ümraniye’de bir ilköğretim okulunda 5. sınıf öğrencisiydi E.A. Sabah okula giderken, 50 yaşındaki bir müteahhit tarafından, ölüm tehdidiyle kaçırıldı. Mahalledeki inşaatın 3. katına çıkarıldı. E.A.’nın bağırmasını engellemek için eliyle ağzını kapatan adam, olayı başkalarına anlatması durumunda, hem kendisini hem de ailesini öldürmekle tehdit ettiği küçük kızı taciz etti. Sapığın sigara yakmakla meşgul olmasından faydalanarak kaçan E.A. durumu ailesine anlattı. Ailenin şikayetçi olmasından sonra sapık tutuklandı. Ne kadar ceza aldığı bilinmiyor; bilinen, E.A.’nın ömür boyu acısını yaşayacağı bir travmaya maruz kaldığı…

 

* * * * *

 

Elazığ’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir yurt… Bizzat devletin koruması altındaki E.A. ve 3 arkadaşı, 6 yıl boyunca cinsel taciz ve şiddete maruz kaldıkları için, yurttan kaçtılar. Jandarma tarafından bulununca da, yaşadıklarını anlattılar. Kurum müdürünün göz yumduğu tacizin aktörleri olan 6 kurum çalışanı, ceza almadığı gibi; kızların yaşadığı travmayı raporlayan psikolog, “başına kötü şeyler gelebilir” denilerek tehdit edildi.

 

* * * * *

 

Bergama’da yaşayan 14 yaşındaki E.A., 55 yaşındaki bir adam ve 52 yaşındaki Din Bilgisi öğretmeni tarafından tecavüze uğradı. 3 yıldır süren davanın sanıkları, Adli Tıp Kurumu’nun tecavüzü doğrulayan raporuna rağmen, tutuksuz yargılanıyor. Rapor, E.A.’nın yaşadığı ve sonuçlarını ömür boyu yaşamayı sürdüreceği travmanın boyutlarını ortaya koyarken; “yaşını başını almış” iki sapık, ellerini kollarını sallayarak gezmeye devam ediyorlar.

 

* * * * *

 

Bir başka E.A… Bingöl’de, 5 uzman çavuş tarafından defalarca tecavüz edildiğinde, henüz 14 yaşında bir çocuktu. Tecavüzcüler, güçlü deliller ve bilirkişi raporlarına rağmen tutuksuz yargılanıyor. Dava hala sürüyor; E.A.’nın yaşadığı acı da…

 

* * * * *

 

Erzurum’da 12 yaşındayken 49 yaşındaki bir adam tarafından tecavüz edilen çocuğun adı da E.A. Olay sonrasında, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı, çocuğun ruh sağlığının bozulduğunu belirten bir rapor düzenledi. Sapık yargılandı, 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık avukatı, kararı, temyiz talebiyle Yargıtay’a götürdü. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği kararı, iki yıl sonra bozdu. Çocuğun ruhsal durumuyla ilgili yeni raporlar istendi. Adli Tıp Kurumu, E.A.’nın “ruh sağlığının etkilendiği, ama bozulmadığı” sonucuna vardı. Raporda yer alan ifadeler, “sadece biraz etkilenmiş”(!) ruh halini ortaya koyuyor: “Kişi ile yapılan görüşmede; 15 yaş 8 aylık, lise öğrencisi olduğu, olaylar sonrası psikiyatrik tedavi aldığı… Ruhsal durum muayenesinde; zorlayıcı, rahatsız edici anılar bulunduğu, anımsatan ve sembolize eden konularla ilgili rahatsızlık, olayla ilgili tekrarlayıcı sıkıntılı rüyalar, travmaya ilişkin etkinlik ve ortamdan kaçınma, önemli etkinliklere ilgi azalma, yoğunlaşmada güçlük mevcut olduğu, travma sonrası stres bozukluğu tespit edildiği…” Bütün bu belirtilerin, “ruh sağlığının bozulması olmadığına”, oybirliğiyle karar vermiş, Adli Tıp Kurumu üyeleri!

Rapor mahkemeye gönderildi, sapık yeniden yargılandı. Birkaç gün önceki duruşmada, cezası, 10 yıl indirildi. Yetmezmiş gibi, duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak, 6 ay daha indirim yapıldı.

Duruşmadaki iyi halin ne olduğu tam anlaşılamamakla birlikte; takım elbise giyip kravat takarak başını hafif yana eğip “pişmanım hakim bey” demenin ve mahkemedeki kadınlara yan gözle bile bakmamanın bu kapsama girmiş olabileceği tahminleri yapılıyor. Bunlar sadece tahmin; kesin olan, bu kararın, ağzından salyalar akan erkeklerin kurbanı olacak E.A.’ların sayısını, hızla artıracağı…

 

 

Bir cevap yazın