Talatpaşa nefes alacak

Çarşı modern bir görünüme kavuşuyor

Ayvalık’ın daha çağdaş, daha modern bir görünüme kavuşabilmesi için çalışma başlatan Ayvalık Belediyesi,Talatpaşa Caddesine nefes aldıracak bir proje üretti.

Ayvalık Belediyesi, ilçedeki tabelaların ve gölgeliklerin bir standarda kavuşturulması için çalışma başlattı. Belediye Başkanı Rahmi Gençer, sokak aydınlatma, tabela üst örtüsü ve cephe sağlıklaştırma projesini esnafla paylaşırken,çarşı esnafı da projeye destek kararı aldı.

ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu üyesi mimar Sinan Polvan ve Yüksek Mimar Aydan Hacaloğlu tarafından hazırlanan proje, pilot bölge seçilen Talatpaşa Caddesi ile At Arabacılar Meydanı arasında trafiğe açık ve kapalı alanda uygulanmaya başlanacak.

Uygulama öncesinde Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ticaret Odası Toplantı Salonunda proje ile ilgili esnaflara bilgi verdi.

Amaçlarının Ayvalık genelinde görsel kirliliği ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Gençer, “Gelişigüzel tabela ve gölgeliklerle Ayvalık’ın güzel mimarisini ve sokaklarını mahvediyoruz. Ayvalık’ta bir yenilik, değişiklik yapabilmek için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Yaklaşık 400 metrelik böylesine önemli bir caddede el birliğiyle bir çalışma yaparsak bu Ayvalık’ın her yerine hızla yayılacaktır. Özellikle tarihi kentler için dünyada çok örnekleri var, biz de Ayvalık’a uygun olarak böyle bir çalışma başlattık.Proje başlangıcı olarak Talatpaşa’yı seçtik” diye konuştu.

Proje kapsamında Talatpaşa Caddesinin trafiğe açık ve kapalı alanlarında bulunan işyerlerinin tabelaları Ayvalık Belediyesi tarafından belirlenen standarda uygun hale getirilecek. 6(2)

Bir cevap yazın