Torun Çetinkaya’dan Ayvalık’a teşekkür

Adasına, mahallesine, okuluna adını vererek İstiklal kahramanı Yarbay Ali Çetinkaya’yı bağrına basan Ayvalıklılara, torun Osman Paksüt, gazetemiz aracılığı ile teşekkür mesajı gönderdi.

Ali Çetinkaya’nın tek çocuğu İstiklal Paksüt’ün oğlu olan Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt, mesajında şu ayrıntılara dikkat çekti:

“Ali Çetinkaya’nın Cumhuriyet düşmanlarının hedefi haline gelmesi özellikle İskilipli Atıf Hoca’nın idamı kararını veren İstiklal Mahkemesinin başkanı olması nedeniyledir. Bilindiği gibi Atıf Hoca, Şapka Kanununa karşı çıktığı için değil, Kurtuluş Savaşı’ndaki ihanetleri nedeniyle asılmıştır. Ancak emperyalist işbirlikçisi sözde dindarlar Ali Çetinkaya’yı bundan dolayı hiç affetmemişlerdir. Bu konudaki hakaret ve iftiralara karsı evvelki yıl CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında tarihçilerin de katılımıyla bir program yapıldı. Sayın Ergün Aybars bu konuda çok aydınlatıcı bilgiler verdi. Kendisinin bu konuda kitapları da vardır. Yine yeni dönemin genç ve başarılı tarih araştırmacılarıdan Sinan meydan’ın “AKP’nin tarih tezlerine EL-Cevap” adlı kitabında Atıf Hoca meselesi begeleriyle anlatılıyor. Ben de Cumhuriyet Gazetesinden Utku Çakırözer’e aynı konuda yaptığım açıklamada herşeyden önce hayatta olmayan bir insanın aleyhinde cellat vb. laflar etmenin ne dine ne de insanlığa sığacağını  belirtip Ali Bey’in bu vatana hizmetlerini kısaca anlatmıştım. Yine TBMM Genel Kurulunda Afyon Miletvekili Sayın Ahmet Toptaş bu iddialara güzel bir cevap vermişti.

 

Böyle ulusal kahramanlara sahip çıkmak kuşkusuz ulusal değerlerimize önem veren herkesin görevidir. Esasen aile fertlerinden ziyade milletçe sahiplenme  hem daha değerli hem de daha kalıcıdır. Ben de torunu olmakla gurur duyduğum Ali Çetinkaya hakkında elbette gençleri bilgilendirmek için katkı yapmaktan memnuniyet duyarım. Bu yıl Ayvalık’taki anma programına görevim nedeniyle maalesef katılamayacağım. Telefonda sözünü ettiğiniz değerli sivil toplum ve basın kuruluşlarımıza yukarıdaki hususları da paylaşarak selam ve saygılarımı iletmenizi rica ediyorum.”

Bir cevap yazın