AKP hükümeti, savaşa sürüklüyor

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti, Türkiye’yi yeniden bir ‘savaş hali ortamı’nın içine itmiş bulunuyor”diyen EMEP İlçe Başkanı Ömer Aslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Suriye’nin kuzeyinde YPG/YPJ güçlerinin IŞİD’i geriletmesi ve denetim altındaki alanları genişletmesi, Erdoğan ve AKP kurmayları tarafından Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde bir ‘Kürt kuşağı tehlikesi’ olarak nitelendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Buna asla izin vermeyiz’ ifadelerini kullanarak, bunu açıkça ilan etti.

Suriye’deki son gelişmelerin ele alındığı MGK toplantısından sonra yapılan açıklamada da, Suriye sınırındaki gelişmelerden ‘endişe’ duyulduğu ifade edildi. Hükümete yakın gazetelerin yapılan bu açıklamaları manşetlerine bir gözdağı mesajları havasında taşımaları da, Türkiye’de savaş hali iklimini güçlendiren bir başka gelişme oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, her ne kadar, “Biz hiçbir zaman tampon bölge demedik. Biz güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge oluşturulması gerektiğini söyledik” dese de, çeşitli savaş senaryoları artık Türkiye gündeminin içinde kendisine yer bulmaya başladı.

Bu noktada, Türkiye’nin gerçekten ABD ve başka güçlerin onayını almadan Suriye’nin kuzeyine yönelik bir operasyona girişip girişemeyeceği kadar, bu ‘savaş hali ortamı’nın içeride yarattığı sonuçlar da önemlidir. Hatta ikincisi, Türkiye’yi daha derinden etkilemektedir. ‘Bir savaş hali ortamı’nı sürekli gündemde tutarak Erdoğan’ın etki alanı da genişletilmek istenmektedir.

Roboskî halkının evlerinin askerlerce taranması ve katırlarının katledilmesini, TSK’nin 2013 başından beri ilk kez HPG Medya Savunma Alanları’nı bombalaması izlemiştir.

İçeride ve dışarıda savaş politikaları iktidarın elini güçlendirirken, halkları hedef almaktadır.

Emek ve demokrasiden yana güçler, Türkiye’nin Suriye’deki Rojava bölgesine yönelik bir müdahaleye ve Kürt sorununda yeniden savaş politikalarına dönülmesine izin vermemeli, buna karşı sonuna kadar mücadele etmelidir.

Ayrıca açıktır ki, iktidarın ve MGK’nın, Türkiye’nin sınırının yakınında Kürtlerin etki kazanmasından rahatsızlık duyması, iflas ettiği halde ısrar ettikleri Kürt politikaları nedeniyledir.

Türkiye’nin, Kürt sorununu eşitlik temelinde, demokratik ve barışçıl biçimde çözmeye yönelik bir politika benimsendiğinde, sınırında Kürtlerle komşu olmaktan da endişe etmeyeceği açıktır. O nedenle, yapılması gereken içeride ve dışarıda barışın güç kazanması için mücadele etmek, IŞİD’e karşı sürdürülen mücadeleye de destek vermektir.”

Bir cevap yazın