Aslan payı yatırımlara

Ayvalık’a 25 milyonluk ek bütçe

Ayvalık Belediyesi temmuz ayı oturumunda, 63 milyon 877 bin lira olan 2015 bütçesine 24 milyon 995 bin lira daha ilave yapıldı.Ek bütçede en büyük payın fen işlerine ayrıldığı belirtildi.Geçmişte Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilen 30 dönümlük arsanın geri alındığını müjdeleyen Başkan Gençer,belediye çalışmaları ile ilgili de bilgi vererek, “15 ayda çok iş başardık. Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz”dedi.

Ayvalık Belediyesi temmuz ayı olağan meclis toplantısı Başkan Rahmi Gençer başkanlığında yapıldı.CHP’li üye Nusret Kantarcı ile MHP’li üye Şeref Akın’ın mazeretleri nedeniyle katılmadığı toplantı, Başkan Gençer’in geleneksel hale getirdiği belediye çalışmaları ile ilgili üyelere aylık bilgilendirme konuşması ile başladı.

90 GÜNLÜK HIZ…

Ayvalık genelindeki düzenleme çalışmalarının hız kesmeden sürdüğünü ifade eden Gençer, “ Çamlık Laka ile Ayvalık Merkez arasındaki sıcak asfalt işini bayrama kadar tamamlamayı planlıyoruz. 90 günlük çalışma programımızda ise Çamlık sahili, Sefa, 41 Evler, yeni garaj girişi, Cennet Tepesi’nden inen yol, Ayvalık’ın Edremit’ten girişi ile Cunda eski ve yeni yolun köprüden itibaren sıcak asfaltla döşenmesi ve Kipa bölgesine kavşak yapımı yer alıyor.Eğer Baski Gönül Yolu’ndaki çalışmasını bitirirse ekiplerimiz buraya da el atacak”dedi.

220 KİLOMETRE SIKINTILI YOL

Başkan Gençer, Altınova sahilinde 270 metre yürüyüş yolu yaptıklarını belirterek, “İki adet büfe, kafeterya, yeşil alan, oturma yerleri, oyun alanları ve tuvalet ile özel ışıklandırması da yapılacak alan İskele mevkii cazibe merkezi haline getirilecek. Kadırga denilen Kum Adası’na mavi bayrak aldık. Burada işletmesini belediyemizin Güzel Ayvalık Şirketinin yapacağı bir de mekan planlıyoruz. Tuvaleti yeniledik.Halkımızın güvenliği için plajda cankurtaran görevlendirdik. Altınova’daki diğer sıkıntılı yolları ise büyük yamalarla onarıyoruz. Kimi alanlara da kilit parke taş döşeniyor.Kadınlarımızın el emeklerinin değerlendirildiği Altınova gece pazarımız devam ediyor. Sarımsaklı’da da lunaparkın arka yolu bitti, ekiplerimiz Barış Manço Parkı bölgesine yöneldi. Ayvalık genelinde 220 kilometre sıkıntılı yol tespit ettik. Kentin yol sorununu kısa sürede çözmeyi hedefliyoruz”diye konuştu.

BU KENTİN KURALLARI VAR

Düzenlemesini Meclis Üyesi Dilek Saraçoğlu’nun üstlendiği gece pazarına da değinen Gençer, şunları söyledi:
“Talatpaşa caddesinde devam eden gece pazarı gelen talep üzerine bu yıl Sefa caddesine de dönecek. Sefa Çamlık arasını kahvelere kadar saat 11.00-19.00 arası trafiğe kapattık. Cunda Adası’nda lokantaların arkası yayaların rahatı için trafiğe kapandı. Sarımsaklı sahil yolu ise 19.00-01.00 saatleri arası trafiğe kapatılıyor.Sarımsaklı’da oluşturduğumuz gece pazarındaki 90 stant geçmişte çalışan tezgah sahiplerine kura ile verildi. Sarımsaklı sahili bu sezon düzene girecek. Kentimizde artık seyyar araçlar sesli anons yapamayacak. Yasağa uymayanların cihazlarına zabıta ekiplerimiz tarafından el konulacak.15 Haziran’dan itibaren inşaat yasağı da başlattık. Ayvalık merkeze servis araçlarının girmesi engellendi.Bu kentin kuralları var, herkes gereği gibi davranmalı.”

KALDIRIMLARA STANDART..

Ayvalık ana arterle ilgili değişim projesi hazırlandığını ifade eden Başkan Gençer, “Kaldırımlar genişleyecek, Ayvalık çıkışından Kırlangıç’a kadar standart hale gelecek. İş Bankası 8 metre geriye alınacak. Bu projenin meclis olarak hep birlikte arkasında durursak önümüzdeki yaz sorunlar çözülmüş olur. Kırlangıç projesiyle ilgili de üçüncü görüşmeyi yaptık”dedi.

ARAZİ GERİ ALINDI

1981 yılında belediye tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na verilen 30 dönümlük Çamlık Spor Alanını tapusuyla geri aldıklarını müjdeleyen Başkan Rahmi Gençer,”Burada içerisinde tenis ve basket sahaları, büyüklere spor alanları, çocuk oyun parkı bulunan kapsamlı bir spor kompleksi oluşturup yurttaşların hizmetine sunacağız”diye konuştu.

MALİYET DÜŞÜYOR

Altınova’daki taş ocaklarının 10’ar yıllık işletmelerinin belediye tarafından yürütüleceğini söyleyen Gençer, “Yol yapımlarının taş ve işçilikle altyapısını kendimiz tamamladığımızda metrekare maliyet fiyatları düşüyor”dedi.

“UNESCO sayesinde dünyanın gözü Ayvalık’ta olacak” diyerek, belediyenin UNESCO girişimi hakkında da üyeleri bilgilendiren Başkan Gençer, süreçteki çalışmanın belediyenin kendi personeli ve gönüllüler tarafından yürütüleceğini söyledi.

Rahmi Gençer,   tespit ettikleri 33 yaşlı için evde bakım ve sağlık hizmeti verilmeye başlandığını, ayrıca her akşam başka bir köyde kurulan 500 kişilik iftar sofraları ile köylülerle birarada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını,AKP’li yönetici ve meclis üyelerinin desteği ile Cunda Yolu üzerindeki belediyenin oluşturduğu mesire alanını Ayvalık halkının kullanımına devam edeceğini belirterek,sözlerini “Ayvalık’a verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. 15 ayda çok iş başardık”diye tamamladı.

 

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Veterinerlik İşleri Müdürlüğünün kurulması ve Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin okunmasının ardından 24 milyon 995 bin liralık 2015 mali yılı ek bütçenin gider kalemine aktarılması görüşüldü.Konu ile ilgili muhalefetin sorularını yanıtlayan Mali Hizmetler Müdürü Uğur Dündar, ek bütçenin 10 milyon 270 bin lirasının fen işlerine, kalanının da başta temizlik ve diğer müdürlüklere aktarılacağını söyledi.Dündar,”Yatırım ve hizmete dönüşecek ek gider bütçesinin yasal olarak gelir karşılığı da hazırlandı”dedi.CHP’li üyeler Nilay Toprak ve Şakir Sakarya ile AKP grubunun çekimser kaldığı ek bütçe maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Probay İnşaatın hakediş alacaklarına istinaden İller Bankasından 120 ay vadeli 24 milyonluk kredi talebi, Kamyoncular Kooperatifinin kullandığı yer ile ilgili hukuk komisyonunun görüşü, Çamoba Mahalle Muhtarlığına ait traktörün devri ve diğer konular ile imar konuları tek tek görüşülüp karara bağlandı.4(4)25(2)

Bir cevap yazın