Rantçıların ‘park’ oyunu

Tabiat Parkı’nı delme girişimine Ayvalık direniyor

Özel bir inşaat firmasının  Tabiat Parkı sınırları içindeki alanla ilgili yapılaşma talebi Ayvalık Belediye Meclisi’nde bir kez daha geri çevrildi. Firmanın, 1995 yılında henüz parkın koruma kalkanı altına girmediği dönemdeki eski kararın arkasına sığındığı belirtilirken, önceki kararın geçersizliği  vurgulandı.

AYVALIK DİRENİYOR

17 bin 950 hektarlık alanla, içerisinde 22 adası ve 4’ü endemik 652 tür bitki örtüsü, 600 adet de denizsel biyoçeşitliliği bulunan birinci derece doğal SİT statüsündeki Türkiye’nin en gözde tabiat parklarından olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı,rantçıların hedefi olmayı sürdürüyor. Korumacı çevreler ve Ayvalık halkı ile  meclis üyelerinin desteğini arkasına alan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Tabiat Parkı’nı delme girişimlerine karşı direniyor.

TOP BÜYÜKŞEHİR’DE

Ünlü bir inşaat firması tarafından 1977 yılında Yol-İş Sendikası’ndan satın alınan araziye dönemin belediye meclisi imar izni verdi.Ancak,bölge 1995 yılında Koruma Kurulu tarafından Tabiat Parkı ilan edilerek, birinci derece doğal SİT statüsüne kavuşturulup,koruma şemsiyesi altına alındı.Beykoz villalarının mimarı olarak bilinen ünlü firmanın Tabiat Parkı’na 1000  dönüm

200 villalık yapılaşma talebi, Ayvalık Belediye Meclisi’nin ağustos ayı oturumunda yeniden  gündeme geldi. Firma, 1995 yılındaki kararın arkasına sığınarak Ayvalık Belediyesi aleyhine Balıkesir İdari Mahkemesi’ne dava açtı. İlgili mahkeme de, 5 binlik planların iptali için yetkinin Ayvalık Belediyesi’nde olmadığına, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kararının esas alınacağına hükmetti.

Başkan Rahmi Gençer başkanlığındaki,CHP, MHP ve AKP  üyelerinden oluşan Ayvalık Belediye Meclisi araştırılması için oybirliği ile konuyu imar komisyonuna sevk etti.

Ayvalık Belediyesi’nin  5 binlik planların iptali için Büyükşehir’den talepte bulunacağı öğrenildi.

Bir cevap yazın