Büyükşehir’den su müjdesi

BASKİ’nin çalışmaları sayesinde Ayvalık’ın su sorununun çözüme kavuştuğu belirtildi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı, Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından Ayvalık’ın su sorununun giderilmesi  için yürütülen çalışmalar tamamlandı.Kente yapılan 25 milyonluk yatırımla  içme suyuna kalıcı çözüm üretildiği ifade edilirken,13 farklı noktadan denize verildiği tespit edilen kanalizasyon hatlarının da kapatıldığı bildirildi.

GÜNÜ KURTARAN DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER

BASKİ Genel Müdürlüğü’nden Ayvalık ilçesindeki içme ve kullanma suyu sorununun ortadan kalkması, kanalizasyon gibi devam eden alt yapı çalışmalarında gelinen son durumla alakalı bir açıklama yayınlandı. BASKİ’nin Ayvalık’taki çalışmaları için 25 Milyon TL. yatırım yapıldığı belirtildi. BASKİ’nin Ayvalık’la ilgili açıklaması şöyle:

CUNDA, ŞİRİNKENT, ÇAMLIK…

“Büyükşehir Belediye Başkanı ve BASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Edip Uğur’un, Türkiye’nin turizm incisi Ayvalık İlçesinde yaşanan su sıkıntısı ve kanalizasyon problemlerine yönelik, yıllardır bölgede süregelen günü kurtaracak çözümler yerine kalıcı çözümler üretilmesi yönündeki talimatlarıyla, BASKİ çalışmalarına 2014 yılı içerisinde start verilmiştir. Ayvalık İlçemizin içme ve kullanma suyu ihtiyacı, Altınova bölgesinde bulunan derin kuyularından her biri 17.000 metre olan Ø 300 mm’lik AÇB, Ø 400 mm PE ve Ø 500 mm’lik Çelik+AÇB borudan oluşan üç ayrı terfi hattıyla sağlanmaktadır. Kuyulardan temin edilen su; Ayvalık Merkez, Cunda, Şirinkent, Çamlık, Laka bölgelerine; Cennet Tepesi Mevkiinde bulunan 3.000 Tonluk depo üzerinden verilmektedir. Ancak, bahsi geçen yerleşim bölgelerinde su yetersizliği yanında, eski ve plansızca yapılan hatlarda ciddi arızalar ve yüklü işletme maliyetleri bulunmaktaydı. BASKİ Genel Müdürlüğü tarafından; öncelikle daha önce yapılmış olan ve sürekli arızalar nedeniyle de tam kapasiteyle çalışmayan Ø 400 mm PE boru güzergâhının gerekli teknik sıkıntıları tespit edilmiş, Sokol Kavşağı Mevkiine yeni bir ara terfi merkezi yapılarak sağlıklı bir şekilde tam kapasite ile çalışması sağlanmıştır.”

52 GÜNLÜK YOĞUN ÇALIŞMA

BASKİ Şube Müdürü Saadettin Gezen de,52 gün süren ve günün 24 saati aralıksız devam eden çalışmalar sayesinde Ayvalık’ın içme suyu sorununun kökten çözüme kavuştuğunu söyledi.”Sadece biraz sabır gerekiyordu” diyen Gezen,”Şefimiz Özcan Kayki ve 27 personelimizle birlikte gece gündüz Ayvalık’ın altyapısına iğne ile kazar gibi yoğunlaştık. Şimdiki programımızda ise, projesi tamamlanan ve kasımda başlayıp mayıs ayında bitirilmesi hedeflenen TM1’den Şirinkent’teki arıtmaya kadar olan kanalizasyon hattının yenilenme çalışması var. Ayrıca Cennet Tepesine de 10 bin tonluk bir su deposu yapmayı planlıyoruz”dedi.BASIN_2 (1)musluk

Bir cevap yazın