Köprü projesi görücüye çıktı

Taş eksen, martı eksen, modern eksen…

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya üzerinden alternatifleriyle ankete sunduğu Cunda’ya köprü projesi, Ayvalık’ta gündem oldu. Projeyi sosyal medyadan eleştiren korumacı çevreler, altyapının yenilenmesi ve deniz dibinin temizlenmesi gibi Ayvalık’ın önceliklerini anımsatıp, ‘açıktan gelen akıntılarla iç denizdeki kirlilik daha da artacak, bu durum doğa cinayetine neden olacaktır” şeklindeki kaygılarını dile getiriyorlar.

Önceki yıl Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur tarafından basın aracılığı ile duyurulan ve Ayvalıklıları endişelendiren Cunda’ya köprü projesi hayata geçiyor.

Taş eksen, martı eksen ve modern eksen şeklinde Lale Adası ile Ayvalık’ı birbirine bağlayacak model köprü görselleri, sosyal medya üzerinden anket açılıp beğeniye sunuldu.”Ayvalık köprüsünün mimari şeklini halk belirleyecek. Oylarınızla en güzel köprüyü birlikte seçelim”denilen açıklamada, model köprü projeleri şöyle açıklandı:

CUNDA TAŞ EKSEN

Ayvalık Körfezi’ne geçmişten geleceğe çizgiler aktaran Ayvalık ve Cunda’nın tarihi, fiziki yapısına uygun olarak tasarlandı. Bu köprünün bölgenin doğal taş malzemesi ile kaplanması düşünüldü. Ayvalık’tan Cunda’ya geçerken ziyaretçilerine tarihin izlerini hissettirmek ve bu duygularla Ayvalık’ı yaşamak, fotoğraflarda özel bir hatıra bırakmak, bölgenin zenginliğine zenginlik katmak tasarımda hedef olarak belirlendi.
MARTI EKSEN

Tasarım kriteri olarak modern çizgilerle körfezin siluetine katkı sağlayacak bu alternatif aynı zamanda denizin doğal yaşam öğesi olan martı formundan çizgilerini alındı. Özgürlüğü anlatan körfezin esintisinde süzülen doğal bir öğe olan martı günümüz çizgileriyle buluşuyor.

MODERN EKSEN

Ayvalık Körfezi’nin siluetine klasik çizgilerle modern yaklaşımın bir harmonisi olarak katkı sağlayacak. Sadeliğin estetikle, sistemin modernizmle buluştuğu bir yaklaşımla tasarlandı. Çizgileriyle geçmiş ile geleceğin buluştuğu körfezin siluetine değer katılması hedefleniyor.

120 METRE UZUNLUK, 6 METRE GENİŞLİK
Büyükşehir’den yapılan açıklamada ise, “Körfezin oldukça sığ olması ve açık denizden temiz su girişinin sadece kuzeydeki Dolap Geçidi ve batıdaki Dalyan Geçidi ile sınırlı olması körfez içinde su çevriminin sınırlı kalmasında etkili olmuştur. Lale Adası ile Ayvalık arasındaki bağlantı yolunun da körfeze su girişine engel olan önemli bir bariyer olduğu bilinen bir gerçektir.
Büyükşehir Belediyesi olarak Ayvalık Körfezi’ni kurtarmak için iki önemli çaba içine girmiş bulunuyoruz. Bunlardan ilki körfeze atılacak atık miktarını sıfıra indirmektir.  Bu yöndeki çabalarımız bir süredir titizlik ve azimle sürdürülmekteyiz.
Ayvalık Körfezi’nin temizlenmesi için ikinci büyük hamlemiz, Lale Adası bağlantı yolunun bir bölümünü köprüye çevirmek suretiyle körfeze olan temiz su girişini arttırmaktır. Saha etüdleri ve mühendislik çalışmaları devam etmekte olan bu projemizle, ana karayı adaya bağlayan yolun orta bölümündeki yaklaşık 120 metrelik bir kısım kazıklı köprüye çevrilecektir. Bu şekilde kuzey rüzgarları ve gelgit etkisiyle körfeze temiz su girişinin arttırılması hedeflenmektedir.Yay şeklinde projelendirilecek köprünün orta bölümleri, altından tur teknelerinin geçişine olanak sağlayacak şekilde su üstünden yaklaşık 6 metrelik bir yükseklikte olacaktır.Deniz tabanında, köprünün her iki tarafında taban taraması yapılarak hem körfeze su giriş miktarı arttırılacak, hem de tekne seyrine olanak sağlanacaktır.Köprü genişliği iki şeritli trafik akışına olanak sağlayacak ve mevcut yol genişliği korunacaktır” denildi.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA…

Öte yandan, Büyükşehir’in ankete açtığı proje sosyal medya üzerinden eleştirildiği kadar beğeni de alıyor. Kaygının öne çıktığı eleştirilerde, Ayvalık’ın öncelikli sorunlarının çözümlenmesi gerektiği vurgulanırken,köprü projesi ile birlikte Ayvalık iç denizinde oluşacak dip akıntı hareketlerinin bilimsel incelemesine dikkat çekiliyor.

Bir cevap yazın