CHP’li vekilin uyarısını, AKP’li başkan siyaset saydı

Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’nin açılışına katılan Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, zeytin ağaçlarının yasa ile korunduğuna, maden lobilerinin de yasayı değiştirmek için fırsat kolladığına dikkat çekerek,yatlara ve jetlere mazot desteği verilirken,çiftçiden desteğin esirgenmesini tarıma vurulan darbe olarak yorumladı.AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ise,Havutça’yı propaganda yapmakla suçladı.

ZEYTİN ALTINDAN DEĞERLİDİR

Ayvalık Zeytin Pazarının açılışında konuşan  Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, “Zeytinde Türkiye’nin en iddialı iliyiz, gurur duyuyoruz. Balıkesir toprakları zeytin genetiğinin ana vatanıdır bu nedenle toprağın üstü, altından değerlidir. Zeytin özel bir yasayla korunuyor, ancak birileri, bazı lobiler fırsat buldukça zeytin yasasını değiştirmek için uğraşıyor. Biz peynirle değil zeytinle büyüdük. Zeytin enerji konusu mudur yoksa tarım mı? Enerji komisyonunda zeytin yasası görüşüldü ve sağduyu galip geldi. Bu yasa çıkarsa Türkiye’de zeytine rahmet okumamız lazım. Karşı çıktık, durdurduk ancak toprağın altındaki ranta göz diken çevreler tarafından yeniden gündeme getirilecektir. Zeytinin ebediyete kadar korunması için evet, Türkiye’deki zenginliği arttıralım, sanayi yapalım ama zeytini hassasiyetle, itinayla koruyalım” dedi.

ÜRETİCİ CEZALANDIRILIYOR
Havutça, zeytinyağı ile birlikte dane zeytine de destek verilmesi gerektiğini belirterek,“Yatlara, jetlere ve katlara mazot desteği sağlanırken çiftçiye mazot desteği verilmemesi tarımın cezalandırılmasıdır. Köylüye mazot desteği ÖTV’siz verilmelidir” diye konuştu.

Ardından söz alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur da,seçim geçmesine karşın Havutça’nın halen propagandayı devam ettirdiğini öne sürdü.

Bir cevap yazın