Tülülerin liderlik mücadelesi

Ayvalık’ta deve güreşi festivali yapıldı

Ayvalık Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği tarafından düzenlenen, belediyenin de destek verdiği festival, Marmara ve Ege’nin en güçlü pehlivan develerine ev sahipliği yaptı.

Deve güreşi meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği festivalde; güçlü pehlivan develer baş, başaltı gibi dallarda kıran kırana mücadele etti.

Bu yıl Ege’nin en büyük ve heyecanlı deve güreşlerine sahne olduğu belirtilen 12. Ayvalık Deve Güreşlerinde; Aydın, Söke, Yeni Pazar, İzmir Merkez, Kuyucak, Sarayköy, Milas, Turgutlu, Çanakkale, Çine, Armutlu, Ezine, Selimiye, Tire, Harmandalı, Bayramiç ve Edremit Körfezi’nin en güçlü tülüleri arenada mücadele etti.

Adeta bahardan kalma güneşli bir havada gerçekleşen güreşlerde, deve güreşleri festivallerinin olmazsa olmazı olarak nitelendirilen deve sucukları stantları arasında son derece süslü havutlarıyla arenaya çıkan tülülerin mücadelesi binlerce kişi tarafından büyük bir heyecanla izlendi.

Deve güreşi sahasında güreşe yakın bölgede mangal yakılması ve alkol tüketilmesinin yönetmenlikle yasaklanması nedeniyle bu yıl Ayvalık’ta deve güreşleri arenası dışında deve sucukları eşliğinde kurulan çilingir sofralarının da oldukça az sayıda bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Çevre il ve ilçelerden yüzlerce deve güreşi severin adeta akın ettiği Ayvalık’ta ki geleneksel deve güreşleri organizasyonu sırasında görev yapan cazgırların, davul zurna eşliğinde manilerle tülülerin güreşmesine katkı verdiği güreşlerde 106 devenin arenadaki heyecan dolu mücadelesi deve güreşi severleri adeta mest etti.

protokol (2)

Bir cevap yazın