Kadınlar danışma merkezi istiyor

İmzaları belediyeye teslim ettiler

Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik aile içi şiddetin, gelir ve eğitim düzeyi ne olursa olsun tüm dünyadaki ve ülkemizdeki kadınların ortak sorunu olduğunu dile getiren 25 Kasım Ayvalık Kadın Platformu üyeleri, belediyeden kadın danışma merkezi talebinde bulundu.

Platform adına açıklama yapan Nebahat Dinler,”Kadına yönelik aile içi şiddet, kadının güçlenmesi ve ilerlemesinde engel oluşturmakta, birçok kadının eğitim ve çalışma olanaklarından mahrum olmasına, sakat kalmasına hatta ölmesine neden olabilmektedir” dedi.

DİĞER BELEDİYELERİ ÖRNEK GÖSTERDİLER

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin toplumun görevi olduğunu vurgulayan Dinler, şöyle devam etti:
“ 2006/17 sayılı Başbakanlık Genelgesi, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ve 5393 sayılı Belediye Kanunu bu sorunla mücadelede kurumlara düşen görevleri tarif etmektedir. Yerel yönetimler ise bu görevi yerine getirecek önemli kurumlardan biridir. Bu kapsamda yerel yönetimlerce örnek çalışmalar gerçekleştiriliyor. “Kadın Dostu Kent” unvanını alan İzmir’de Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra komşularımız Dikili ve Bergama’dan başlayarak Ödemiş ve Selçuk’a kadar ilçe belediyeleri tarafından ‘Kadın Danışma Merkezi’ açılmış bulunuyor.

  HAKLARINI ÖĞRENMELERİ İÇİN…

Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar için de yerel yönetimlerin hizmet üretmesini istiyoruz. Bu amaçla, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününde Cumhuriyet Alanında stant açarak imza topladık.

Ayvalıklı kadınlar olarak; kadın olmaktan kaynaklanan sorunlarımızı paylaşıp, çözüm üretebilmek için, kadınların sosyal yaşama katılımını artırıcı eğitim çalışmalarının düzenlenmesi için, kadınların yasal haklarını öğrenmeleri ve gerektiğinde bu hakları nasıl kullanacağı konusunda eğitimler verilmesi için, şiddetle mücadele yolları hakkında bilgilendirilmek için, kadına yönelik şiddetle mücadele stratejileri oluşturulması ve şiddete karşı kadın dayanışması yaratılması için, ücretsiz hukuksal ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilmesi için, sığınma evlerinden yararlanmak isteyen kadınların buralara yerleşimi konusunda destek verilmesi için Ayvalık’ta da zaman geçirilmeksizin bir Kadın Danışma Merkezi açılmasını talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın