Ayvalık’ta yeşil atak

Hedef 10 bin ağaç

Daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Ayvalık için harekete geçen belediye, kentin dört bir yanını ağaçlarla donatıyor. Çınardan ıhlamura, kestaneden akasyaya kadar kırsal ve merkez mahallelere dikilecek olan doğal dokuya uygun 10 bin ağaç, Ayvalık’ın havasını değiştirecek.

Doğanın uyanmasıyla  baharın en güzel günlerinin yaşandığı Ayvalık’ta belediye de yeşile katkı sunmak için kolları sıvadı.Geçen çarşamba günü,Küçükköy girişinde ağaçlandırma çalışması başlatan Ayvalık Belediyesi’ne öğrenciler de destek verdi.

YAŞAM ALANLARINA…

Mecit Ataklı İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte fidan dikimi yapan Belediye Başkanı Rahmi Gençer,”Ağaçların bakımı bizden, koruması sizden” diyerek, toprakla buluşturulan fidanları gençlere emanet etti.

ÇINAR VE ZAKKUM PEYZAJI

Küçükköy giriş yolu üzerine 120 adet yetişkin çınar fidanı ile 80 adet de zakkum fidanının dikildiğini ifade eden Başkan Gençer,”Bisiklet ve yürüyüş yolu düzenlemesinin yapılacağı alana fidanlarımız ise  görsel zenginlik katacaktır.Ağaçlandırma projemizi, yurttaşların nefes alabilmesi için sokaklar ve mahalle araları gibi yaşam alanlarında yürüteceğiz.Bu kapsamda kırsalından merkezine Ayvalık’ın her yeri dokuya uygun çeşitli ağaçlarla donatılacak.Bugünkü çalışmamızı daha uzun ömürlü olsun diye çınar ağacı ile başlattık”şeklinde konuştu.

YEŞİL ALANLAR ÇOĞALIYOR

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, şöyle devam etti:
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü için de,Ayvalıklı kadınlarımız ile birlikte Kipa bölgesine bin 500 ağaç dikeceğiz. Katledilen kadınlar anısına yapılacak bu etkinlikte ayrıca, alana elinde barışı, sevgiyi simgeleyen zeytin dalının bulunduğu bir kadın heykeli yerleştireceğiz.Ayvalık’a yeşil alan planlamasında 10 bin ağaç hedefliyoruz.Altınova sahil yolu, sokak araları, Armutçuk, Cunda, Ayvalık merkez ve kırsal mahalleler, Sarımsaklı, Küçükköy her yer ağaçlandırılacak.”

Projeye katkılarından ötürü Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür eden Başkan Gençer,çalışma sonunda öğrencilere çeşitli ikramlarda bulundu.

Bir cevap yazın