Cemre, Nevruz, bahar…

Doğanın düğününe kutlama

Tabiatın kıştan çıkarak bolluk ve berekete kavuşmasını simgeleyen Nevruz, Ayvalık’ta bayram havasında kutlandı. Her yıl Cennet Tepesi’nde yapılan ancak bu yıl türlü nedenlerle okul bahçesine kaydırılan etkinliğe yurttaşlar ilgi göstermedi.

21 Mart’a rastlayan baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, Ayvalık’ta Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Lisesi bahçesinde kutlandı. Ali Çetinkaya Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin düzenlediği Nevruz kutlamasına Kaymakam Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, protokol üyeleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende, günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma yapan Ali Çetinkaya İ.Ö. Okulu öğretmeni Kuzeyfi Kavak,” Baharın müjdeleyicisi, asaletin timsali, görüldükçe insanın içine yaşama sevinci veren, kültürümüzün vazgeçilmez sembollerinden  biri olan  Nevruz çiçekleri yeşerdi. Yeşeren Nevruz çiçekleriyle birlikte bahar geldi”dedi.

Kavak, şöyle devam etti:

“Tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı ‘ana’ olarak vasıflandıran Türk’ün düşünce sisteminde ‘baharın gelişi’ elbette önemli bir yere sahiptir. 21 Mart tarihi, İslamiyet öncesi Gök Tanrı inancını benimseyen Türklerin hazırladığı 12 Hayvanlı Türk takvimde Mart ayının Dokuzuna denk gelir, yeni yılın başlangıcı olarak anılır ve Nevruz diye adlandırılır

AMACINDAN UZAKLAŞTIRILIYOR

XX. yüzyılın başına kadar geldiği tespit edilen Nevruz kutlamaları, bu devirden sonra hissedilir biçimde diğer bazı geleneklerimiz gibi ortadan kalkmıştır. Baharın gelişi 6 Mayıs’ta, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak, ‘Hıdırellez’ adıyla kutlanmaya devam ederken Türklerin ortak bayramı olan Nevruz ne yazık ki farklı sebeplerle amacından uzaklaştırılmaya çalışıldı. Bunun için, Dede Korkut’umuzu, Yunus Emre’mizi, Hacı Bektaş-i Velimizi, Hacı Bayram-ı Velimizi, Karacaoğlan’ımızı Dadaloğlu’muzu, Fuzuli’mizi, Mehmet Akif’imizi ve Nevruz gibi Türklüğün en eski devirlerinden itibaren gelen değerlerimizi, örf ve adetlerimizi gerektiği gibi hatırlayalım ve kutlayalım istiyoruz.”

Daha sonra halk oyunları gösterimi, şiir, kompozisyon ve resim dallarında ödül alan öğrencilere ödüllerin verilmesi, ağaç dikimi ve Ayvalık Belediyesi tarafından hazırlanan ikramların sunumu ile kutlama sona erdi.

Bir cevap yazın