Belediye meclisi toplandı

Ayvalık Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı Orhan Peker Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. İhtisas komisyonları seçiminin yapıldığı mecliste, Büyükşehir Yasasıyla Ayvalık Belediyesi’nin gelirlerinin yüzde 50 oranında azaldığı vurgulanırken; Başkan Gençer, “Dimdik ayaktayız” dedi.

Aylık bilgilendirme konuşması yapan Başkan Rahmi Gençer, nisan ayı içinde planlanan Teferiç şenlikleri, Küçükköy girişindeki Kültür Merkezi ve belediye benzin istasyonunun açılışına tüm halkı davet edip, kadınların Çanakkale’ye götürülmesiyle ilgili üyelere bilgi verdi.

İHTİSAS KOMİSYONLARI SEÇİLDİ
Gündemin ilk maddesinde meclis ihtisas komisyonları ve başkan vekillikleri seçimi yapıldı. Meclis 1.Başkan vekilliği için CHP Grubu Ufuk Ova’yı önerdi. Gizli oyla gerçekleştirilen seçimde Ufuk Ova 21 oyla göreve getirildi. Meclis 2. Başkanlığı için önerilen isim Halil Gür oldu. Yapılan oylamada Halil Gür 24 oyla göreve getirildi. Meclis Divan Kâtibi için CHP Grubu Hüseyin Barış ve Gökay Bacan’ı asil üye, Dilek Saraçoğlu ve Mehmet Ali Tuncer yedek üye olarak önerildi. Yapılan oylamada 4 isim asil ve yedek üye olarak seçildi. Encümen üyeliği için CHP Grubu Fahri Güren ve Dilek Saraçoğlu’nu önerdi. Önerilen isimler Encümen üyeliklerine getirildi. Meclis imar komisyonu için CHP Grubu Mehmet Ali Yalçıntaş, Şakir Sakarya, Hüseyin Barış, İbrahim Mühürdaroğlu önerdi. Önerilen diğer isimler ise Şeref Akın ve Sinan Oğuz Başkurt oldu. 5 kişilik seçim öncesi CHP Grubu, AKP grubunun isim önermesinin usule aykırı olduğunu, 4 CHP 1 MHP olabileceğini söylerken AKP Grubu, “Biz öneriyoruz, ister seçin ister seçmeyin” dedi. Önerilen isim seçime katıldı.

ŞU AN ARAFTAYIZ
Seçim öncesi açıklama yapan Meclis üyesi Halil Gür, “Bizler daha önce MHP Grubu olarak karşınızdaydık basın açıklamamız nedeniyle tedbirli ihraç istemi oldu. Şu an kesin ihraç yoktur. Belirli bir müddet bu soruşturmanın neticesinde ya grup olarak devam edin ya da bağımsız olarak devam edin denilecek. Şu an da bağımsız ya da grup değiliz. Araftayız” dedi. Başkan Gençer, “Şu an grup değilsiniz, mecliste görev yapan bağımsız arkadaşlarsınız” dedi. Meclis İmar Komisyonuna Şakir Sakarya, Mehmet Ali Yalçıntaş, Şeref Akın, Hüseyin Barış ve İbrahim Mühürdaroğlu seçildi. Meclis Sağlık komisyonu için CHP grubu Salman Kayran, Dilek Saraçoğlu, İbrahim Mühürdaoğlu, Nilay Toprak’ı önerdi. Önerilen diğer isimler ise Ufuk Turan ve Kamil Volkan Evren oldu. 5 kişilik sağlık komisyonu yapılan oylama sonrası Salman Kayran, İbrahim Mühürdaroğlu, Dilek Saraçoğlu, Nilay Toprak ve Ufuk Turan sağlık komisyonuna seçildi. Meclis plan ve bütçe komisyonu üyeliği için Ufuk Ova, Hüseyin Barış, Gökay Bacan, Firdevs Türkyılmaz, Kemal Volkan Evren ve Mehmet Ali Tuncer önerildi. Yapılan oylamada komisyona Ufuk Ova, Hüseyin Barış, Gökay Bacan, Firdevs Türkyılmaz ve Mehmet Ali Tuncer seçildi. Meclis tarife komisyonu için CHP grubu Ahmet Erkal, Şakir Sakarya, Aydın Derinova, Salman Kayran’ı önerdi. Önerilen isimler arasında Muhittin Tüfekçi ve Ali Gür de yer aldı. 5 kişilik komisyona Ahmet Erkal, Şakir Sakarya, Aydın Derinova, Muhittin Tüfekçi, Salman Kayran seçildi. Meclis hukuk komisyonu üyeliği için Nilay Toprak, Mehmet Ali Tuncer, Ufuk Ova Ahmet Erkal, Ali Gür, Halil Gür önerildi. Yapılan oylamada komisyona Halil Gür, Ufuk Ova, Mehmet Ali Tuncer, Ahmet Erkal seçildi.

FAALİYET RAPORU ONAYLANDI
2015 yılı faaliyet raporu görüşülmesi meclisin 2. Gündem maddesi oldu. Başkanın, Aydın Derinova’yı davet ederek dışarı çıkmasından sonra faaliyet raporu oylandı. Rapor sadece CHP grubu tarafından onaylanırken rapor oy çokluğu ile kabul edildi. 2015 yılı denetim komisyonu raporu meclisin bilgisine sunuldu. Mart ayı olağan toplantısında plan ve bütçe, hukuk, tarife komisyonlarına havale edilen konularla ilgili komisyon kararlarının görüşülmesi gündemin diğer maddesi oldu. Yol katılım payları ile ilgili olarak sehven yapılan hataların düzeltileceği açıklandı. İmar komisyonundan gelen konular meclisin 5. Gündem maddesi oldu.

CUMHURİYET KÜLTÜR MERKEZİ
Küçükköy’de yapılan Kültür Merkezi’nin adı ve fiyat tarifesinin görüşülmesi, belediye meclis üyelerinden belediye başkan yardımcısı olarak atanacak kişiye verilecek maaşın görüşülmesi ve kırsal mahallelerden alınacak katı atık ücreti konusu, yeni hastane- şehirlerarası otogar ve sanayi arasında yolların gece tehlike yaratması nedeniyle UEDAŞ’ın aydınlatma yapmak istemesi ancak yolların imar planında yer almaması nedeniyle bu çalışmanın yapamaması, evlerin bahçelerinden çıkan atıkların evsel atık sıfatına girerek belediye ekipleri tarafından toplanması talebi, İlçede son günlerde köpek saldırılarının artması gündeme ilave edilen maddeler oldu.

AYVALIK’I TEMİZLİYORUZ
Yeni hastane için plan tadilatının devam ettiği, yeni garaj alanı içinde 18. Madde uygulama sınırı olduğu problemlerin bunlardan kaynaklandığı açıklandı. Bahçelerden çıkan katı atıkların az olanlarını topladıklarını ancak sitelerin kamyonlar dolusu atık çıkardığını bunu taşımanın büyük yük getirileceği, yeni bir araç alındığında bu tür atıkların ucuz bir ücret karşılığı taşınmasının planlandığı açıklandı. Konuyla ilgili CHP ve AKP grubu arasında sözlü tartışma yaşanırken konu meclis hukuk komisyonuna havale edildi. İlçe sokaklarında köpek saldırılarının artmasıyla ilgili konu hakkında, Ayvalık’ta 1989 yılında köpek bakım çiftliği kurulduğu, kapasitesinin 250 olmasına rağmen 500’ün üzerinde köpek olduğu açıklandı. Büyükşehir Belediyesi’nin İvrindi’ye gelmeden önce büyük bir köpek bakım evi yapımını tamamlamak üzere olduğu, ortak bir çalışma yapılabilirse Ayvalık’tan oraya köpeklerin aktarılabileceği belirtildi. Toplantı imar dairesinden gelen yeni konuların görüşülmesiyle meclis toplantısı sona erdi.

Bir cevap yazın