Ayvalık’a ‘sıcak’ müjde

Jeotermal su kaynağı bulundu

Daha önce beldelerde  çalışması yapılan ancak istenilen değere ulaşmayan jeotermal su kaynağı,  bu kez  köpek çiftliği yakınında  yeniden umut oldu.Özel bir firmanın  Cunda’yı da kapsayan 90 ayrı noktada arama ruhsatı aldığı belirtiliyor. Başkan Gençer,Tabiat Parkı’nın delinmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgularken,Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç ise, Ayvalık’ın kırmızı çizgilerini anımsattı.

Gömeç’teki tesisin de işletmesini yürüten Varmak İnşaat Firması tarafından Ayvalık’ın köpek çiftliği mevkiinde jeotermal su kaynağı araması başlatılıyor.Firma sahibi Zafer Varlı,  “Kuzey Ege’nin jeotermal kaynakları ve sağlık turizmi bölgenin son yıllardaki yükselen değerlerini ifade etmektedir.Bu yükselen değerlerin artışına katkıda bulunmak amacıyla biz de Varmak İnşaat olarak elimizi taşın altına koyduk”dedi.

Varlı, şunları söyledi:
“Gömeç ve Karaağaç bölgesinde yaptığımız jeofizik çalışmalarımızın ardından, Türkiye ve dünyada  ‘ender bulunan içilebilir alkali vasıflı termal su’ elde ettik.Termal projesi aynı zamanda yörede sağlık turizmini gündeme getirerek, kış mevsiminde turizm hareketlerinin artmasını sağlamıştır. Büyük bir inanç ve özveriyle Ayvalık bölgesinde de jeofizik çalışmalarına başladık. Jeofizik mühendislerimizin yaklaşık 90 noktada yapmış olduğu tespitlerde,  çok olumlu veriler elde ettik.”

AB STANDARTLARININ ÜSTÜNDE

Balıkesir Valiliği’nden alınan izinle 26 bin dönüm arazi üzerinde yapılan taramada,ilk sondaj kuyusunun köpek çiftliği bölgesinde açılacağını ifade eden Varlı, “Yaklaşık 2 milyon lira maliyetle yürütülen çalışmada 800 metre derinlikteki kaynak suya ulaşılması planlanıyor.AB standartlarındaki sıcaklık değeri 42-43 derece iken,  anılan mevkideki bulgularımız ise 60 derece civarında”diye konuştu.

CUNDA’DAN VAZGEÇİLDİ

Zafer Varlı, Ayvalık’ın Tabiat Parkı ile ilgili hassasiyetini anlayışla karşıladıklarını belirterek,”Cunda genelindeki sondaj çalışmasını programımızdan kaldırdık.Ayrıca, çalışmanın yürütüldüğü noktada  kurulacak olan tesiste, sağlık turizmi amaçlı değerlendirilecek sıcak su, yüzey sularına zarar vermemesi için özel yöntemle tekrar kaynağına enjekte edilecek”dedi.

TEMKİNLİ YAKLAŞIM

Öte yandan, yerel yönetim ve çevreciler, Tabiat Parkı’na verilen ruhsatlar nedeniyle  jeotermal girişimine temkinli yaklaşıyor. Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç, şöyle konuştu:
“İlgili firmaya tesis için Hazine arazisi tahsisi yapılacakmış. Biz, temiz enerjiye karşı değiliz, ancak,Ayvalık’ın doğasına, yer altı ve yerüstü kaynaklarına zarar verecek her türlü girişimi engellemeye  hazırız.Köpek çiftliği bölgesinde tesis kurulmasında sakınca yok.Fakat, Avrupa standartlarına uygun bir çalışma yürütülmeli. Yaptığımız araştırmada 800 metreden çıkarılan sıcak suyun yüzey sularına karıştırılması durumunda doğal yaşama büyük zarar verdiğini öğrendik.Artık herkes Ayvalık’ın kırmızı çizgilerinin farkında olmalı.”

Belediye Başkanı Rahmi Gençer  de, hangi amaçla olursa olsun Tabiat Parkı’nın delinmesine asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

Bir cevap yazın