Ayvalık kültürüne sarılıyor

Belediye Meclisi toplandı

Ayvalık Belediye Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda, Ayvalık iç körfezde kurulması planlanan balık çiftlikleri ve daha önce meclis kararı ile ihaleye çıkarılan, ancak  alıcı bulamayan belediyeye ait atıl durumdaki gayrimenkullerin fiyat güncellemesi gibi konular öne çıktı. Küçükköy’deki Boşnak Teferiç Şenliğinin ardından şimdi de Cunda Girit Mübadillerinin kültürünü yansıtacak etkinliğin duyurusu yapıldı.

Başkan Rahmi Gençer başkanlığındaki Ayvalık Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısı yapıldı. CHP’li üye Ufuk Ova ile DSP’li üye Özge Toygar’ın mazeretleri nedeniyle katılmadığı toplantıda diğer üyeler hazır bulundu.

Aylık bilgilendirme konuşmasına, Ayvalık’ın iç turizmde ilgi odağı olduğunu belirterek başlayan  Başkan Gençer,şunları söyledi:

 BAŞKA AYVALIK YOK

“Boşnak kültürünün yaşatılması amacıyla 21-22 Nisan tarihlerinde Küçükköy’de çalıştay düzenlendi. 23 Nisan’da ise,hem Cumhuriyet Kültür Merkezi’nin açılışını yaptık, hem de binlerce kişinin katılımıyla Teferiç Şenliklerini kutladık. Yemeğinden, dansına, müziğine kadar Boşnaklara dair tüm adetler yeniden canlandı. Halkımız bu etkinliği çok benimsediği için gelenekselleştireceğine inanıyorum.10-11 Mayıs tarihlerinde de Cunda’da Girit mübadillerinin kültürünü yansıtacak şenlik hazırlığı yapılıyor. Ayvalık farklı kültürlerin bir arada yaşandığı bir kent. Kültürlere sahip çıkılması gerekiyor. Başka Ayvalık yok.Ayrıca,19 Mayıs’ın daha coşkulu kutlanması için belediye olarak bir program hazırlıyoruz.”

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.Belediye norm kadro değişikliği, Kültür, Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde yürütülen UNESCO çalışmalarının İmar Şehircilik Müdürlüğe’ne aktarılması konuları ele alındı. Halil Gür’ün UNESCO gelişmeleri hakkındaki sorusunu yanıtlayan Başkan Gençer, “Dosyamızı Turizm Bakanlığı’na sunduk, beklemedeyiz. Bu uzun bir süreç”dedi.

Daha önce satış kararı alınan, ancak alıcısı çıkmayan belediye mülklerine yeniden fiyat belirlenmesi  tarife komisyonuna sevk edildi.Muhalefet fiyat indirimine  tepki gösterdi. Oturuma iki saat ara verildi.

 GERİ ADIM ATILMAYACAK

Ayvalık iç denize kurulması  planlanan balık çitlikleri ile ilgili belediyeye bilgi verilmediğini ifade eden Başkan Gençer,balık çiftliklerinin doğaya verdiği zarara dikkat çekerek, geri adım atmayacaklarını vurguladı.

Aranın ardından, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Erkal, muhalif üye Muhittin Tüfekçi’nin şerh koyduğu tarife komisyonundan çıkan raporu okudu. Buna göre, Sancak Tül villalarındaki iki adet dubleks her biri ayrı 110 bin liraya, Alibey Adasındaki mesken 200 bin liraya, Çamlık’ta iki adet arsa her biri ayrı 115 bin liraya, Alibey Adasında 876 metrekare arsa 720 bin liraya, Sakarya mahallesinde 1900 metrekare arsa 2 milyon 200 bin liraya satışa çıkarıldı. Yüzde 30’luk indirimi eleştiren Halil Gür, “Daha önce Ticaret Odası ve iki emlakçı ile meclis üyelerinden oluşan takdir  komisyonunun belirlediği fiyatların düşürülmesi kabul edilemez.Satış kararı alınırsa dava açarız”dedi. Başkan Gençer de, kararda yetkili kurumun  meclis olduğunu söyledi. Belediyeye ait gayrimenkullerin yeniden fiyat güncellemesi MHP, AKP ve DSP’nin ret oylarına karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

Ayvalık Folklor Araştırma Derneği’nin Makedonya’daki halk oyunları şenliğinde Ayvalık’ı temsil etmesi ve merhum Cihat Teker’in Saatli Camii aralığındaki sokağa isminin verilmesi konuları oy birliği ile kabul edildi. Diğer konuların görüşülüp karara bağlanmasıyla oturum sona erdi.

Bir cevap yazın