Yeni köprüye şerh kondu

Büyükşehir’e altyapı sorunları ve mevcut köprünün güçlendirilmesi anımsatılıyor

Turizm kenti Ayvalık’ın kanalizasyon ve altyapı sorunlarının gölgesinde kalan Cunda Köprüsü için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, cumartesi günü temel atma töreni düzenliyor. Aynı gün Cennet Tepesi’nde yapımı tamamlanan 10 bin metreküplük su deposunun da açılışı yapılacak.

Ayvalık’ın altyapı sorunları ve Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinen köprünün çürüyen ayakları ile ilgili endişeler henüz ortada dururken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Cunda Köprüsü projesi hayata geçiyor.Ayvalık halkının yüzde 70 oyuyla belirlendiği iddia edilen köprüde taş model uygulanacak.

Gönül Yolu üzerine yapılacak taş köprünün inşaatına 30 Mayıs Pazartesi günü başlandı. Temeli 4 Haziran’da atılacak köprünün 5 Aralık 2016’da tamamlanması planlanıyor.

10 MİLYONLUK YATIRIM

12 Nisan’da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından açık usulle gerçekleştirilen ihaleyi, merkezi Ankara’da bulunan Erk İnşaat Taahüt Hazır Beton Tur. San. Tic. A.Ş. kazandı. 9 milyon 750 bin lira bedelle köprüyü yapacak olan firma 30 Mayıs günü çalışmalara başladı. Gönül yolunun Cunda istikametinde sol tarafındaki kaldırımlar kırılarak kaldırıldı. Şantiyesini kuran Doğan Metalürji Firmasının bu hafta içinde dolgu çalışmalarına başlayacağı belirtildi.

AÇILIŞ YIL SONU

Yaklaşık 300 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde, denizden 4, toplam yüksekliği 6 metre olacak köprünün temel atma töreni, yapımı devam eden 10 Bin metreküplük su deposunun açılışı ile birlikte 4 Haziran günü yapılacak. Bölgenin doğal taş malzemesi ile kaplanması düşünülen köprünün 5 Aralık 2016’da tamamlanması planlanıyor.

 ŞARTLI KABUL

Ayvalık Belediye Meclisi’nin bağımsız üyesi Halil Gür, Büyükşehir’in köprü projesi ile ilgili endişe ve eleştirilerini dile getirdi.Ayvalık’ın öncelikli hizmetleri dururken köprü acelesinin yersiz olduğunu ifade eden Gür,”Denize akan kanalizasyon sızıntıları gibi turizmi olumsuz etkileyecek altyapı sorunlarının çözümüne ağırlık verilmesi gerekirdi.Ayrıca,çürüyen ayaklarıyla endişe yaratan Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinen mevcut köprü de  biran önce genel bakıma alınmalı.Ancak o zaman Taş Köprüyü içimize sindirip, alkışlayabiliriz” dedi.

Bir cevap yazın