DENİZİN NEFESİNİ KESECEKLER

Çevrecilerden ekolojik talan uyarısı

5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir araya gelen çevreciler,Ayvalık’taki balık çiftliklerini protesto etti.Tabiat Platformu Sözcüsü Kaygısız, balık üretiminde kullanılan kimyasalların denizdeki oksijeni azalttığını belirtirken, Başkan Gençer ise,para kazanmak uğruna doğal yaşamın feda edildiğini vurguladı.

 TALANIN KURBANLARI

Ayvalık’taki balık çiftlikleri, Dünya Çevre Günü’nde mücadele konusu oldu.Ayvalık Belediyesi, Kent Konseyi ve Tabiat Platformu üyeleri,Öğretmenevi’nden Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyerek, balık çiftliklerini protesto ettiler.Ayvalık Adaları Tabiat Platformu adına bir açıklama yapan Şükrü Kaygısız, insanoğlunun hoyratça kullanımı nedeniyle doğanın hızla tahrip olduğuna dikkat çekerek,”İklimler değişiyor, doğal afetler artıyor, kuraklık ve çölleşme hızla yayılmaya başlıyor, türler yok olmaya devam ediyor. Sonucunda ise susuzluk ve açlık insanların kapısını çalıyor ve bu talanın ilk kurbanları her zamanki gibi en alttakiler oluyor” dedi.
HUKUKSUZ UYGULAMA
Ayvalık’ta 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Tabiat Parkı ve Ayvalık kanalizasyonun denize döküldüğü yerde balık çiftlikleri istemediklerini vurgulayan Kaygısız, şunları söyledi:
“Bu alana balık çiftliği için izin verilmesinin yasal olarak mümkün olmadığını, izin veren kurumların ise bölgenin özelliklerinden haberdar olmadıklarını gördük. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Çevre Kanunu, Milli Parklar Kanunu ve çok sayıda uluslararası sözleşmeye aykırı olarak verilen izinler bir an önce iptal edilmelidir. Halkın yaşamını hiçe sayan, denizi, ekosistemi ve turizmi öldürecek olan balık çiftlikleri bir an önce kaldırılmalıdır. Balık çiftliklerinde kullanılan kimyasallar, ortamdaki oksijeni azalmakta, zeminde birikim ve kokuşma oluşturmaktadır. İstenmeyen canlı toplulukları ortama yerleşmekte, suyun kalitesi bozulmaktadır. Çiftliklerden kaçan türlerin dış ortamdaki canlıların genlerinde değişikliklere sebep olma olasılığı vardır. Farklı ortamlardan çiftliklere getirilen balıklar, türlü hastalıkların taşınmasına katkıda bulunarak bunların kalıcılığını sağlayabilirler. Balık hastalık ve zararlılarına karşı kullanılan ilaç ve kimyasal maddeler civar canlıları ve su kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.”

 BELEDİYE YOK SAYILIYOR

Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, insanoğlunun sadece para kazanmak adına dünyayı kirlettiğini belirterek, “Ayvalık’ta  balık çiftliklerini hiçbirimiz istemiyoruz.  Bu işin daha vahim tarafı da, Ayvalık’ta bir yerel yönetim olmasına rağmen, ilçemiz sınırları içerisinde balık çiftlikleri kuruluyor ve yerel yönetime sorulmuyor. Biz de bunu basından öğreniyoruz ya da kurulduğu zaman görüyoruz. Yani Ayvalık’ta bir belediye var. O belediyenin bir meclisi var. Ama hiç kimsenin bu balık çiftliklerinin kurulacağından haberi yok” diye konuştu.

Bir cevap yazın