Aşk”tan doğan sanat evi “Barbara” açılıyor

İşadamı Şerif Kaynar’ın ünlü Fransız şarkıcı “Barbara”ya olan aşkı Ayvalık’ta açılan sanat evi ile ölümsüzleşiyor. Şarkıcıya duyduğu aşkın hayatındaki herşeyden üstün bir anlamı olduğunu söyleyen Kaynar, “ Sesini duyduğum, şarkılarını dinlediğim anda aşık oldum ve onu görmek için 2 kez Fransa’ya konserlerine gittim. Barbara’yı ilk dinlediğim anda hayatımda bir şeylerin artık farklı olacağını anladım. O’nun ölümünden sonra hatırasını yaşatabilmek için Ayvalık’ta eski bir taş evi restore ederek O’nu ve sanatına duyduğum hayranlığı ölümsüzleştirmek istedim. Bu İtalya’da, Fransa’da çok yapılan bir tarz. Sanatçılara bir mekan veriyorsunuz ve onların orada üretmesini sağlıyorsunuz. Bu aynı zamanda Ayvalık için de sanatla anılmak ve tanıtımı için büyük bir fırsat ” diyor.

 

Sanatevi; 19 Haziran’da Güler Sabancı, Halis Komili, Muhtar Kent, Cem Kozlu, Hasan Arat gibi çok sayıda iş dünyası ile Arzu Komili-Sinan Baştaş çifti, sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, Fotoğraf ve multimedya sanatçısı Teoman Madra, ünlü piyanist ve müzik bilimci Prof. Dr. Filiz Ali, Prof. Dr. Oya Başak, Serap Aksoy Gürkan gibi sanat dünyasının tanınmış isimlerinin katılacağı seçkin bir davetli grubuyla açılışını yapacak.  “Sanatevi her üç ayda bir, bir sanatçıyı ağırlayacak. Kendi çalışmalarını Ayvalık’ın eşsiz doğasında huzur içinde yapmalarını ve eserlerini burada sergilemelerini sağladığımız her konuk sanatçıdan tek beklentim burada Barbara’yı anlatan bir eser yapmaları ve onun adına açılmış bu sanat evine bağışlamaları” diyen Kaynar, Barbara’nın birlikte çalıştığı ve hala onun şovunu sahneleyen sanatçılar Roland Romanelli ve Rebecca Mai’nin de açılışa gelerek gecede sahne alacağını belirtiyor.

Ayvalık’ta açılacak “Barbara Sanat Evi” nin ilk sanatçı konuğu ise dünyaca ünlü ressam Fuat Çağatay. Samsun’un Bafra ilçesinde doğan ve Güzel Sanatlar Akademisi Neşet Günal Atölyesi’nden 1983’de mezun olan Fuat Çağatay, master çalışmasını ise baskı atölyesinde (litografi, gravür ve linolyum) yapmış. Resim çalışmalarını 22 yıl boyunca Stokholm – İsveç’te sürdüren Çağatay, son yıllarda çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor. 23 kişisel sergi açan ve 11 grup sergisine katılan Fuat Çağatay dünyanın değişik şehirlerinde eserlerini sergilemiş. Resimlerinde özellikle doğadan ilham aldığını söyleyen Çağatay’ın soyut çalışmaları da bulunuyor.

paco ile karşılaşma 111

Bir cevap yazın