Sofralar boş kalmıyor

Köylerde ramazan şöleni

Zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahibi yurttaşlara aşevinde yıl boyu sıcak yemek imkânı sunan Ayvalık Belediyesi, ramazan ayı boyunca da köy sofralarını şenlendiriyor.

Ayvalık Belediyesi, geleneksel hale getirdiği köylerdeki iftar etkinliğini bu yıl da tüm hızıyla sürdürüyor.Bağyüzü’nden başlayıp her akşam başka bir kırsal mahallede sofra kuran belediye ekipleri,köy halkı tarafından ilgiyle karşılanıyor.Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Eşi Yasemin Hanım, Karaayıt köyünde yurttaşlarla buluştu.Köylüsü kentlisi yüzlerce kişinin bir araya geldiği ramazan sofrasında Başkan Gençer, köylülerin tek tek hatırını sorup sorunlarını dinledi.

 AŞLIKLAR BELEDİYEDEN

Her gün salatasından tatlısına kadar dört çeşit yemek ikramı yapılan köylerde, iftar menüsü, aşevi görevlileri ve köy kadınlarınca belirleniyor.Belediye tarafından temin edilen malzemeler,kadınların maharetli elleriyle köy meydanında akşam için hazır hale getiriliyor. Karaayıt iftar sofrasında patlıcan yemeği, salata, çorba, kıymalı makarna ve tulumba tatlısından oluşan lezzetli yemekler hep birlikte yenilip, sofra duaları edildi.

 SİYASET GİRMİYOR

Köy buluşmalarında mahalle toplantılarından ayrı bir politika izleyen Başkan Gençer, burada mikrofon yerine önce muhtardan köyün sorunlarını not alıp, daha sonra da tek tek yurttaşların dertlerini dinliyor.Köylere propaganda yapmak için gitmediklerini söyleyen Başkan Rahmi Gençer, “Asıl amacımız birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içinde toplumun her kesimini bir araya getirip kaynaşmayı sağlamaktır. Halkımıza belediyenin sıcaklığını hissettirmek istiyoruz”dedi.Başkan Gençer ve eşi, bebek tebriği için belediyede görevli bir temizlik personelinin evine konuk olup, genç çifti kutladılar.

 KÖY MEYDANINA TİYATRO

Belediyenin iftar programına destek veren Ayvalık Sanat Derneği,yemeğin ardından köy meydanına tiyatro sahnesi kurdu. Hacivat Karagöz gösterimi ve tiyatro oyunu ile köylüleri eğlendirdi.Köy kadınları ve çocukların ilgiyle izlediği tiyatro sunumu büyük alkış aldı. Karaayıtlılar ilk kez tiyatro izlemenin keyfini yaşadılar.

Bir cevap yazın