Barbara Ayvalık’ta yaşayacak

“Yağmur yağıyor Nantes’a / Elini ver bana / Gökyüzü burada / Hâlâ kapanmamış bir yara…” dizelerine buğulu sesi ile hayat veren Fransız Şarkıcı Barbara, Ayvalık’ta Şerif Kaynar’ın açtığı Sanat Evi’nde yaşayacak. Tarihi Rum tabakhanesinin cam zemin ile korunduğu ve senede 4 sanatçıyı ağırlayacağı belirtilen Sanat Evi’nin ilk konuğu Ressam Fuat Çağlayan oldu.

ABB şirketinin Türkiye Genel Müdürlüğü ve Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanlığı yapan, KornFerry Türkiye Temsilcisi, ‘Kapısında patronların sıralandığı adam’ olarak tanınan Şerif Kaynar, sanata olan sevgisini, Ayvalık’ta, hayranı olduğu Fransız Şarkıcı Barbara’nın ismini verdiği Sanat Evi ile aktardı. Sanata olan ilgisini koleksiyonerlikle pekiştiren Kaynar, 1930-1997 yılları arasında yaşamış Fransız chansonne geleneğinden ünlü bir müzisyen, sarkıcı, besteci ve film artisti olan Barbara’nın adını verdiği evi, 19 Haziran Pazar akşamı verdiği bir kokteylle açtı.
Ham beton, zeytin, cam ve metalin birleştiği modern bir görünüme kavuşan Barbara Sanat Evi’ndeki tanıtım kokteyli konukları arasında Ozan Serhan Ada, Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, eşi Defne Kent, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, eşi Yasemin Gençer, Cem Kozlu, Hasan Arat , Arzu Komili-Sinan Baştaş çifti, sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, Fotoğraf ve multimedya sanatçısı Teoman Madra, ünlü piyanist ve müzik bilimci Prof. Dr. Filiz Ali, Prof. Dr. Oya Başak, Serap Aksoy Gürkan, Halil Bezmen, Rengin Suar, Ömer ve Sezai Madra, Fotoğraf Sanatçısı Arif Aşçı, Mehmet Cömert gibi sanat ve iş dünyasının tanınmış isimleri yer aldı.

TABAKHANEDEN SANATEVİNE
Mareşal Çakmak Caddesi 13. Sokaktaki evi özgün, kullanışlı, sade olduğu kadar yaratıcı bir mekana dönüştüren Şerif Kaynar, “Sanatla iç içeyim. Kollektörüm. Fransız bir şarkıcı olan Barbara adına yapıldı. O kadının sesine hayranım. Bütün konserlerini dinledim. Onu yaşatmak için adını Sanat Evine verdim. Evle ilgili Konseptleri ben verdim. Rumlar zamanında bir deri tabakhanesi varmış. Onu yıkabilir, betonla kaplayabilirdik ama koruduk. Camla kapladık. Bu evde senede 4 sanatçı konuk olacak. 3’er ay boyunca burada kalacak ve sanat üretecekler. Kendi çalışmalarını Ayvalık’ın eşsiz doğasında huzur içinde yapmaları ve eserlerini burada sergilemelerini sağladığımız her konuk sanatçıdan tek beklentim burada Barbara’yı anlatan bir eser yapmaları ve onun adına açılmış bu sanat evine bağışlamaları. Rönesans’ ta ki Medici Ailesi sanatçıları ağırlardı ya Şerif Kaynar da küçük bir Medici. Ayvalık’ın ışığı da çok özel. Ayvalık’ın çok büyük bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum. O yüzden ekstrem bir ev yaptım” dedi. Barbara’nın birlikte çalıştığı ve hala onun şovunu sahneleyen sanatçılar Roland Romanelli ve Rebecca Mai’nin de açılışa gelerek gecede sahne aldı.

Barbara Sanat Evi” nin ilk sanatçı konuğu ise dünyaca ünlü ressam Fuat Çağlayan oldu. 1.5 aydır Ayvalık’ta Barbara Sanat Evi’nde resim çalışmaları yaptığını belirten Ressam Fuat Çağlayan, “Işık çok güzel ancak Ayvalık’a gidip geldikçe değiştiğini görüyorum. İnsanların evlere nasıl aç gözlülükle baktığını görüyor, üzülüyorum” dedi.

DSC_0653

Bir cevap yazın