Havutça köylüye sahip çıktı

CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Balıkesir bölgesinde yapılan rüzgar santralleri için arazilerin katledildiğini, köylünün arazisine gereken hassasiyetin gösterilmediğini söyledi.

 

Yaptığı yazılı açıklamayla rüzgar santrali sahiplerine ve mülki amirlere de seslenen Havutça, “ Bir şeyi yaparken başka bir şeyi yok etmemek gerekir, köylünün arazisine gereken duyarlığı göstererek, yenilenebilir enerjinin de ruhuna uygun davranılmalı” dedi.

 

Havutça yaptığı açıklamada şu ayrıntılara yer verdi;

“Son dönemlerde Balıkesir bölgesinde hızla aratan rüzgar santralleri, yani yenilebilir enerji çalışmaları bizlerinde karşı olduğu bir sistem değildir. Ama bu santrallerin kurulumu sırasında birinci sınıf tarım arazisine sahip olan Balıkesir bölgemizde ekili alanların yok edilmesi, tarımla uğraşan köylümüzü büyük zarara uğratmaktadır. Geçimini tarım ve hayvancılıkla idame ettiren köylümüzün arazisinde büyük tahribatlara tol açan iş makinaları bir tarafı yaparken, bir tarafı da yok etmektedir. Çiftçimizin zor şartlar ve yüksek maliyetle mücadelesinin yanı sıra birde böyle sıkıntılarla uğraşması kabul edilir değildir. Bu konuda mülki idarenin ve şirket yöneticilerinin köylümüzün arazisine gereken hassasiyeti gösterme adına gerekli önlemleri bir an önce alması gerekmektedir.”

 

PİYASAYA MÜDAHALE EDİLMELİ

 

Havutça; “Çiftçimizin bir diğer sıkıntısı piyasada maliyetlerin satışa yansımamasıdır. Burada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin buğday alımı yaparak piyasaya müdahale etmesi ve üreticimizi rahatlatması gerekmektedir” dedi.

Bu hasat döneminde bölgemizde olduğu gibi ülke genelinde buğday fiyatlarının düşük olduğunu belirten Havutça, “TMO’nun fiyatların aşağı düşmesi nedeniyle piyasaya müdahale etmesi gerek. Her şeyin bir maliyeti vardır. Verim ve maliyet iyi hesaplanmalı. İnsanlarımız emeğinin karşılığını alamıyor. Bu yılki fiyatlar piyasada beklentilerin çok altında, TMO’nun gerekli müdahaleyi biran önce yaparak çiftçimizi rahatlatması gerekmektedir.”

Bir cevap yazın