Cumhuriyet için direnç çağrısı

Av. Özbek, Atatürkçülerin tavsiye edildiğini söyledi

Ayvalık ADD’nin konuğu olan İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Hüseyin Özbek, cemaat ve tarikatlar yüzünden Türkiye’nin dışarıdan ‘tecavüzcü Coşkun’ gibi göründüğünü belirterek, “Modern dünyada yerimizin olması için cumhuriyet diyoruz. Vahdettin  emperyalizmi değil, Mustafa Kemal kazanacak”dedi. Başkan Gençer ise,bu iktidar biçiminin devam etmesinin emperyalizmin ekmeğine yağ sürdüğüne, ancak aşamanın sonunda  Atatürkçülerin mutlaka ayağa kalkacağına dikkat çekti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi,cumhuriyetin kuruluşunun 93. Yılı için panel düzenledi. Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’ndeki panele Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve eşi Yasemin Gençer,CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, Kent Konseyi , ÇYDD, Cumhuriyet Kadınları ile çok sayıda yurtsever katıldı.

İstanbul Barosu Genel Sekreteri Av. Hüseyin Özbek’in söyleşi konuğu olduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ahmet Üzgeç, cumhuriyetin önemini vurguladı.

Av. Özbek, Ayvalık’ın çağdaş Türkiye için bir model olduğunu belirterek,  “Hepimiz burada cumhuriyeti teneffüs ediyoruz. Milli mücadele için olağanüstü katkı veren ve 93 yıllık cumhuriyet kültürünün yaşandığı Ayvalık’ta bulunmaktan mutluyum”dedi.

 ATATÜRKÇÜLER KAZANACAK

“Modern bir dünyada birinci ligde top koşturmamız lazım” diyerek,konuşmasına başlayan Özbek,şöyle devam etti:
“Uygar ülkelerdeki hukuksal düzen oturtulmalı. Bizi kalorifer dairesinde yatıramazsınız. Cumhuriyet bunu ispat etmiştir. Atatürk bugün, milli mücadele verdiği ülkesinden kovuluyor.  Atatürk’le kapanmamış hesabı olanlar tarafından siyasi mirası yasaklandı.  15 Temmuz’dan sonra  milli ordumuz şehirlerimizden düşman kuvveti gibi kovuluyor. Kapatılan kışlalar acaba kimlere verilecek? Böyle bir süreçte Atatürk Cumhuriyeti’ni devam ettirmeliyiz. Türk ordusunu kışlada teslim alamayanlar, orduyu halkına yabancılaştırdı. Ortadoğu’da Suriye’yi dönüştürmek için bombalar kullanılırken, Türkiye’de ise hukuk bombası patlatılıyor. Ergenekon ve kumpasın en büyük destekçisi siyasi iktidardır. 15 Temmuz darbe girişimi ile de fırsat ganimete dönüştürüldü ve elleri güçlendi. Askeri okulların kapıları kapatıldı. Eskiden gençler Işık Evlerinde yetişiyorken, şimdi de kaşık evlerinde yetişiyor. Türkiye’nin başına gelen musibet cemaat İslamı istediği için pöstekiyi Amerika’ya serdi. Müslümanlık yüzer gezer yapıldı. Şimdi de başımıza başka hocaefendiler türedi. İşte biz bu yüzden cumhuriyet rotası diyoruz. Türkiye dışarıdan bakıldığında tecavüzcü Coşkun gibi görülüyor. Modern dünyada yerimiz siliniyor. İyi ki, cumhuriyet için direnen halk var. Vahdettin emperyalizmi değil,Mustafa Kemal kazanacak. “

Başkan Gençer de,cumhuriyet kazanımlarını sıraladığı konuşmasında,  bu iktidar biçiminin kalmasının emperyalizmin ekmeğine yağ sürdüğünü belirterek, “Aşamanın sonunda Atatürkçüler mutlaka ayağa kalkacaktır”dedi.

Bir cevap yazın