Engelliler Günü’nde farkındalık

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Ayvalık Belediyesi Zihinsel Engelliler Okulu, Zeytin Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi ve Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen bir törenle kutlandı.

İsmet İnönü Kültür Merkezi’ndeki törene Garnizon Komutanı Albay Aydın Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, eşi İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Aydın Birdar, Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu eski Genel Başkanı Hamdi Atay, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu eski Genel Başkan Yardımcısı Ömer Uğur, engellilere yönelik başarılı hizmet veren okul müdürleri, öğretmenler, engelliler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ayvalık Belediyesi’nin engellilere yönelik çalışmalarının anlatıldığı slayt gösterimi izlendi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ın sadece ilçede yaşayan engellilere değil, her yıl düzenlenen şenliklerle ülke genelindeki engellilere de kucak açtığını hatırlattı. Ayvalık halkının engellilere yönelik son derece duyarlı olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Gençer, engelliler için belediye bünyesinde yapılan çalışmalarla açılan kurumlar için kendisinden önce görev yapan tüm belediye başkanlarına teşekkür etti.

Törende, Ayvalık Engelli Dostu Okulu olarak belirlenen Cunda MTAL, Atatürk İlkokulu ve Zeytin Özel Rehabilitasyon Merkezi’ne  ödülleri verildi.

Ayvalık Belediyesi  Zihinsel Engelliler Eğitim Merkezi Özel Sporcularıyla, Birlik Ortopedik Engelliler Derneği’nin engelli sporcularına sertifikaları verilen törende; engelli folklor ekibinin Kafkas yöresine ait halk oyunları gösterimi büyük bir beğeniyle izlendi.

Ayvalık Zeytin Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde garsonluk eğitimi gören öğrenciler de servis komisi kursu sertifikalarına kavuştu.

Öğrenci velilerinin engelli çocuklarla yaşarken karşılaştıkları sorunları dile getirdikleri konuşmaların ardından tören; solo şarkılar, ront gösterimi, Roman Halk Oyunları, Balıkesir yöresi halk oyunları gösterimleri ve tavuklu pilav-ayran ikramı ile sona erdi.img_3660

Bir cevap yazın