Büyükşehir’den temizlik timi

137 kişilik ekip afet sahasında

Ayvalık’ta yaşanılan sel felaketi sonrası ilçeye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 137 kişilik temizlik ekibi, Altınova-Karakoç bölgesindeki evleri çamurdan arındırdı. Kayaalp, Karakoç deresinden kaynaklanan taşkınla ilgili DSİ’nin ihmaline dikkat çekti.

Ayvalık’taki sel afetinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un talimatıyla ilçede selden en fazla zarar gören bölgelerde hummalı çalışmalar yapılıyor.

Altınova’nın Karakoç Çayı’nın şiddetli yağışlar nedeniyle taşması sonucunda, çayın hemen kenarında bulunan ve kullanılmaz hale gelen 42 evde Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 137 kişilik ekip, çamur temizliği yaptı.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren AKP İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, yaklaşık 40 saatlik şiddetli yağış sonucunda ilçe genelinde metrekare başına 283 kilogram yağmur düştüğünü belirterek, “Selden sonra, Altınova mahallemizde Karakoç Çayı etrafındaki 42 evde 1 buçuk metreye ulaşan çamur deryası oluştu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un talimatıyla,  şu an burada kurtarma çalışmaları yapıyoruz. Bu kurtarma çalışmalarımızda 137 personelimiz  bölgede yoğun tempoyla çalışıyor. Yaklaşık 4 gündür bilfiil buradalar. İnşallah kısa sürede yaraları saracağız” dedi.

DSİ VE AFAD’I ELEŞTİRDİ

Devletin ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleriyle bölgeye geldikleri ilk günde tam anlamıyla facia bir görüntüyle karşılaştıklarını ve yoğun tempoyla bu olumsuzluğu gidermeye çalıştıklarını anlatan Hakan Kayaalp, “Bu bölgede su baskını olmaması için bir kanal yapılmış ama bu kanalda ne yazık ki düzenli yapılması gereken temizlik çalışmaları yapılmamış.  Kendi gözlemime göre,burada DSİ’nin ihmali var gibi görünüyor. Zira sel suları kanalın denize kavuştuğu noktayı doldurunca, tıkanan kanaldan taşan sular da bu bölgeyi sel sularının altında bırakmış durumda. DSİ’nin bu kanaldaki temizlik çalışmalarına çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Zaten bölgede geçmişte bir imar hatası yapılmış. Çukur olan bu bölgeye imar izni vermişler. Konu ile ilgili Ayvalık Belediyesi’nin herhangi bir öneriyle gelmesi halinde Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölgedeki sıkıntıyı çözebilmek adına gereken desteği vereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 MAĞDUR ÇİFTÇİYE 102 TON SLAJ

AFAD ekiplerinin Ayvalık’taki sel felaketinin ilk gününde çalışmalar yaptığını ancak daha sonra ortalıkta gözükmediğini söyleyen Kayaalp, “Bu noktada sağolsun; İtfaiye Daire Başkanımız Nazım Ergelen ile Ayvalık İtfaiye Grup Amiri Ahmet Yalvaç’ın öncülüğündeki ekipler 3 zodyak botla evlerinde mahsur kalan insanlarımızı kurtardılar. Ben, AFAD’ın da kendisine biraz çeki düzen vermesi gerektiğini düşünüyorum. Biz burada herkesi ve her kurumu görmek isterdik. Görüyorsunuz insanlar can havlinde. Evleri çamurla dolu. İlçenin Altınova’sı, Sarımsaklı’sı başta olmak üzere her yerde insanlar zor durumda. Burada herkesi sorumluluğa davet ediyoruz. Başta AFAD’ı bu bölgede daha fazla görmek isterdik. Ama maalesef göremedik. Aynı zamanda çok hayvan telefi var. Burada Tarım İlçe Müdürlüğü çok güzel çalışmalar yapıyor” diye konuştu.

Kayaalp, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Daire Başkanı Ahmet Mekin tarafından mağdur çiftçiye 102 ton slaj dağıttığını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın