Çiftçilere TARSİM uyarısı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar,doğal afetlere karşı tarım sigortasının önemine dikkat çekti

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaşanılan sel nedeniyle yüzlerce dönüm ekili alanın sular altında kaldığı ve 900’ün üzerinde hayvanın telef olduğu Ayvalık’ta üreticilerle görüştü. Bayraktar, doğal afetlerde zararın karşılanması için  tarım sigortasının önemine dikkat çekti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel başkanı Şemsi Bayraktar,geçen hafta şiddetli yağışın etkisiyle sel felaketine maruz kalan Ayvalık, Bergama ve Dikili ilçelerini  ziyaret etti. Zarar gören tarımsal alanlarda da incelemelerde bulunan TZOB Genel Başkanı Bayraktar,  afetin boyutunun beklediğinden de fazla olduğunu kaydetti.

Bayraktar, tarım alanlarındaki zararın devlet bünyesindeki Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) karşılanabileceğini,ancak  TARSİM kapsamında bulunmayan üreticilerin tarım sigortasından yararlanamayacağını söyledi.

Bu olumsuzluğun giderilmesi için TZOB olarak gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirten Şemsi Bayraktar, “Türkiye kurak bir iklim kuşağındadır. Bu tür afetler dikkat edilecek olursa bu kuraklıkların hemen arkasından geliyor. Mesela geçtiğimiz Ekim ve Kasım aylarında mevsim normallerinin altında bir yağış aldık. Bu anlamda hububat üretimimiz olumsuz etkilendi. Tabi bu kuraklığın ardından bu yağışlar gelince, bir çok bölgemiz için fayda sağlayan bu yağışlar nedeniyle sevindik. Özellikle de hububat üreticileri bu yağışları memnuniyetle karşıladı. Ama kuraklığın ardından gelen bu yağışlar bazı bölgelerimizde de sel afeti olarak karşımıza çıktı. Burada bu afetten zarar gören üreticimizin uğradıkları zararın karşılanması gerekiyor. Bu konuda gerek afet fonlarından yada bakanlık nezdinde yardımların gelmesiyle üreticimizin zararının bir kısmının karşılanması sağlanabilir. Bu konuda ilgili kurumlarla görüşmelerimiz ve girişimlerimiz olacaktır. Üreticilerimize sahip çıkmak gerekiyor. Çünkü selden zarar gören üretici tarlalarını tekrar ekmek zorundalar. Tabiiki,  bölgedeki üreticilerimiz güçlü sermayeli değil,borçlanarak üretim yapan üreticilerimizdir. Yapacağımız girişimlerle üreticilerimizin borçlarının ertelenmesine yönelik çalışmalarımız da olabilir” dedi.

 DERELER ISLAH EDİLMELİ

TARSİM’in üretici açısından çok önemli olduğuna işaret eden Genel Başkan Bayraktar, “Üreticilerimizin doğal afetler karşısında TARSİM’den yararlanması fevkalade önemlidir. Bu sistemin Türkiye’de hayata geçmesi için TZZOB olarak çok ciddi çabalar harcadık, bu hataların düzeltilmesi lazım. TARSİM yaklaşık 11-12 yıldır da faaliyet gösteriyor ama şu ana kadar ülke genelindeki üreticilerimizden yüzde 10’u nu bile bu sistemin içine sokamadık. Bu durum bana göre çok ciddi bir problem. Üretici eğitimi konusunda bir çalışma yapmamız gerekiyorsa, yapalım. TARSİM’de bir takım hatalar varsa bu hataların düzeltilmesi ve üreticilerimizi bu sistemin içine sokmamız gerekiyor.

Büyük bir kısmı ilçenin en büyük mahallesi olan Altınova sınırları içindeki Karakoç Deresi’nin etrafında olmak üzere yaklaşık 7 bin 500 dekar tarım arazisi ve 700 dekar zeytinliğin aşırı yağıştan etkilenerek sular altında kaldığını hatırlatan Bayraktar,  “Bunun yanı sıra 911 adet de büyük ve küçükbaş hayvan sel nedeniyle telef olmuştur. Bugün bölgeye gelerek bu durumu inceleme şansı bulduk. Böylesi bir manzarayı gördüğüm için de fevkalade üzüldüm. Telef olan hayvanların boğularak ölmeleri içimizi parçaladı. Tabi tek tesellimiz can kaybının olmaması. Allah bir daha böyle bir afet göstermesin. Gerekli tedbirlerin alınması lazım. Devletimiz bu konuda üzerine düşeni yapmalı.Özellikle de tarımsal alanlarda bulunan dereler ıslah edilmeli. Bu bölgedeki sel afetinde bir takım eksiklikler gördüm. Bu dereler ıslah edilmezse bu afetler sıklıkla olacaktır” diye konuştu

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın selden zarar gören tarımsal alanlara yönelik gerçekleştirdiği ziyaretlerde Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Darcan, Balıkesir Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Süleyman Dönmez, Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay’ın yanı sıra; Burhaniye, Susurluk, Havran, Savaştepe, Bandırma, Karesi, Dikili, Bergama Ziraat Odaları başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.

Bir cevap yazın