BİR GÖNÜLLÜLÜK SEFERBERLİĞİ: ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİ

Ayvalıklı çocuklar, Pegasus Hava Yolları’nın ulusal ve uluslararası uçuş dergisinin ocak sayısında yer aldı

Zeytin ağacı; yaşamın, saflığın, güzelliğin, eşitliğin, barışın simgesi olarak insanlık tarihinde çok özel bir yere sahip. Bu satırlar ise kadim zeytin ağacından Zeytin Çekirdekleri’ne uzanan bir gönüllülük seferberliğine yoldaşlık etmek adına kaleme alındı. Çünkü Zeytin Çekirdekleri, gönüllü olmayı, ortaklaşa iş yapmayı, hayatın ‘çöp garajı’na hunharca attığımız emeğin, eşyanın, yeteneğin, zamanın ve en kıymetlisi de dayanışma duygusunun, özetle ‘yaşama tasarrufunun’ felsefesini hayata geçirenlerin hikâyesi.

HEP BİRLİKTE…

Ayvalık’ta başlatılan Zeytin Çekirdekleri, bir sosyal sorumluluk projesi olarak Kaymakamlık, Belediye, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ayvalık okulları yönetimleri gönüllüler, sivil toplum örgütleri, dernekler, esnaf ve özel sektör iş birliğiyle yürütülüyor. 2014’te oluşturulan bu sosyal sorumluluk projesine Kadıköy Belediyesi Çocuk sanat Merkezi’nden uzmanlar, Boğaziçi, Mimar Sinan ve Hacettepe gibi önemli üniversitelerin konservatuar ve eğitim fakültelerinden akademisyenler, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Senfoni Orkestrası üyeleri, İzmir ve Ankara Opera ve Baleleri sanatçıları, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden gelen gönüllü eğitmen ve sanatçılar yurt dışına kadar uzanan gönüllük seferberliği ile sayıları 70’i geçen gönüllü eğitim destekçisi katılmış durumda.

SANAT, SPOR VE HAYAT…

Gönüllülerin emekleri ile sürdürülen proje kapsamında bir de Zeytin Çekirdekleri Derneği kurulmuş. Dernek çatısı altında devam eden müzik eğitimi; ritim ve şarkı öğrenmekle başlayıp koro, keman, çello, flüt, piyano, gitar, perküsyon ve orkestra çalışmalarıyla güçlendiriliyor. Müziğin yanı sıra, basketbol, model uçak kursu, İngilizce kulübü, resim dersleri, rehberlik desteği, konser ve dinletiler, yoga, çevre bilinci çalışmaları, dans eğitimi, çocuk klasikleri/okuma ve yazma gelişimi, müzikal ve klasik film gösterimleri, okul sonrası etütleri gibi etkinliklerle birlikte, bu projede birlikte yol alınan çocuk sayısı 1.100 civarına ulaşmış.

İNSANLIĞA KATKI

Zeytin Çekirdekleri, her şeyin dayanışma ve imece anlayışıyla gerçekleştirildiği bir proje olarak hayatın gerçek tasarruflarına dair yol gösterici bir örnek oluşturuyor. Sistemin çarkından kendi hayatlarında kıstırılmış, bencilleşmiş, tek başına çalışan, tek başına yiyen, tek başına mutsuz olan, tek boyutluluğa indirgenmiş, giderek yabancılaşıp yalnızlaşan insan modeline karşı umut vadediyor.